O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

"Idźcie na wybory, oddajcie ważny głos". Orędzie marszałka Sejmu

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zaapelował w piątek o udział w niedzielnej drugiej turze wyborów prezydenckich i oddanie w nich ważnego głosu. Dajcie kolejnemu prezydentowi silny, wyraźny, mandat - oświadczył Hołownia w telewizyjnym wystąpieniu.

Szymon Hołownia Fot. X/Kancelaria Sejmu/Piotr Molęcki
Szymon Hołownia Fot. X/Kancelaria Sejmu/Piotr Molęcki

Marszałek Sejmu w wystąpieniu telewizyjnym przed drugą turą wyborów prezydenckich, które odbędą się w niedzielę zwrócił uwagę, że wówczas już po raz ósmy w wolnej Polsce, Polacy wybiorą najwyższego przedstawiciela naszego kraju. "Gwaranta ciągłości władzy państwowej. Zwierzchnika naszych sił zbrojnych" - zaznaczył.

Przyznał jednocześnie, że "my, politycy, zamęczyliśmy was tą kampanią". "Zwłaszcza w miarę zbliżania się finału - zamiast dawać nadzieję, spokój płynący z perspektywy rychłego spełnienia się marzeń, (kampania) przynosiła niepokój, pogłębiała podziały, wzbudzała agresję jednych wobec drugich. Stawała się nie do zniesienia. Politycy, mówię to bijąc się też we własne piersi, zamiast dawać wam tlen i siłę, odbierali często i jedno, i drugie" - podkreślił marszałek.

Więcej

Prezydent Andrzej Duda. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Prezydent Andrzej Duda. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Andrzej Duda w orędziu: wybierzmy prezydenta, który będzie silny głosem swoich rodaków [OBEJRZYJ]

W tym kontekście ocenił, że ostatnie pięć lat był wyjątkowo ciężkim czasem. "Lockdowny, zamknięte szkoły, sklepy, nawet lasy, zagrożenie ze Wschodu, przyjęcie z otwartymi ramionami milionów ukraińskich uchodźców, dwucyfrowa inflacja, nasilający się do granic polityczny spór. Macie państwo pełne prawo czuć się przytłoczeni i zmęczeni. I macie prawo odpocząć" - zaznaczył marszałek.

Hołownia prosił jednak o jeszcze jedną aktywność, "bo w niedzielę to nie o męczących polityków będzie chodzić, a o Polskę". "To ona zapyta nas - sam na sam - w zaciszu wyborczej kabiny: i co dalej? Co budujemy tu, nad Wisłą, przez następne pięć lat: mury, czy domy? Co ma być między nami: pokój, czy domowa wojna? Koszt tego, co zrobimy w niedzielę poniesie nie ten, czy inny kandydat, a nasze dzieci i wnuki" - ocenił marszałek Sejmu.

Porównywał, że długopis, którym będziemy głosować, to "pałeczka w sztafecie, przekazana nam przez czterdzieści pokoleń, które od czasów Chrobrego, Polskę budowały". "I którą my przekażemy następnym" - dodał.

Dlatego, jako Marszałek Sejmu X kadencji, wybranego przez rekordową liczbę Polek i Polaków, proszę: idźcie i na te wybory. Nie dla któregokolwiek z nas. Dla Niej. Naszej jedynej, ukochanej, Rzeczpospolitej

Szymon Hołownia

Kiedy wszyscy wokół nas dzielą - ona jedna wciąż, jak anielsko cierpliwa matka, próbuje nas połączyć, zszyć w jedno biel i czerwień, które w awanturach rozrywamy codziennie na strzępy

Szymon Hołownia

Jak zaznaczył, z rozmów z Polakami wie, iż wielu z nich boi się, "co przyniesie ten poniedziałek". "Ale przecież to znaczy, że wciąż - dzięki Bogu - mamy demokrację, a nie system, w którym wynik wyborów znany jest, zanim się odbędą" - zauważył.

Więcej

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak, fot. PAP/Leszek Szymański
Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak, fot. PAP/Leszek Szymański

Kiedy poznamy wyniki II tury wyborów? Szef PKW zabrał głos

Marszałek podkreślił, że w poniedziałek, "niezależnie od wyniku, polskie państwo, tak jak my wszyscy, ruszy do swojej codziennej, normalnej pracy". "Państwo to bowiem więcej, niż polityk, nawet prezydent. Bo prezydent nie rządzi Polską. To zadanie rządu opartego na większości w Sejmie" - wskazał. Jak dodał, prezydent ma zapewnić nam szacunek na świecie i być stróżem wewnętrznego pokoju.

Zaznaczył, że to od wyborców zależy, jaką wizję relacji między prezydentem a rządem wybiorą "na te trudne czasy: współpracę, czy konflikt".

Ja, jako Marszałek Sejmu, deklaruję, że będę współpracował z każdym ważnie wybranym przez was prezydentem. Jesteśmy przecież jednym narodem

Szymon Hołownia

Jak zauważył, "dziś jesteśmy pęknięci na pół, ale za chwilę wspólnie będziemy się cieszyć: lotem polskiego astronauty, sukcesami polskich siatkarzy, pięknem muzyki Chopina podczas kolejnego konkursu, gdy zjedzie do nas cały świat".

"Naprawdę jesteśmy lepsi, niż niektórzy próbują nam dziś wmówić. Idźmy więc na te wybory nie ze strachem, a z nadzieją. Polska jest dziś bezpieczna, bo jest w najlepszych, waszych, rękach" - powiedział Hołownia. "W niedzielę nie zaciskajmy ich znów w pięści. Pięści są w życiu ważne, ale samymi pięściami nic się nie zbuduje" - dodał.

Marszałek Sejmu podkreślił też, że Polska potrzebuje dziś budowy, a nie walki, potrzebuje bezpieczeństwa i dobrobytu. "Ten plan można zrealizować tylko razem, nikt nie zrobi tego w pojedynkę" - dodał.

"Bardzo was proszę: oddajcie ważny głos. Dajcie kolejnemu prezydentowi silny, wyraźny, mandat. Tak bym mógł 6 sierpnia, wraz z całym Zgromadzeniem Narodowym, odebrać przysięgę od nowego prezydenta najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Prezydenta różnych Polaków. Prezydenta, dla którego rozkazem będzie nie interes partii, a marzenia polskich dzieci. Prezydenta pokoju, który przyniesie nam lata wytchnienia, a nie zemsty" - oświadczył Hołownia.

Dziękuję wam za waszą dobroć, cierpliwość i wiarę. Do zobaczenia w niedzielę

Szymon Hołownia

W drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzą się kandydat KO Rafał Trzaskowski i popierany przez PiS, prezes IPN Karol Nawrocki. (PAP)

rbk/ par/ ał/

Zobacz także

  • Nowa przewodnicząca Polski 2050, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz i Wicemarszałek Sejmu, Szymon Hołownia. Fot. PAP/Rafał Guz/Marcin Obara
    Nowa przewodnicząca Polski 2050, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz i Wicemarszałek Sejmu, Szymon Hołownia. Fot. PAP/Rafał Guz/Marcin Obara

    Pełczyńska-Nałęcz nową przewodniczącą Polski 2050. Jest pierwszy komentarz Hołowni

  • Paulina Hennig-Kloska, Szymon Hołownia, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz Fot. PAP/Marcin Obara
    Paulina Hennig-Kloska, Szymon Hołownia, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz Fot. PAP/Marcin Obara

    Hołownia proponuje obu kandydatkom na szefową Polski2050, by współprzewodniczyły partii

  • Aleksandra Leo Fot. PAP/Tomasz Gzell
    Aleksandra Leo Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Leo o odwołanu jej z funkcji wiceszefowej Polski 2050: nie widzę tu logiki

  • Politycy Polski 2050. Fot. PAP/Tomasz Gzell
    Politycy Polski 2050. Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Kiedy Rada Krajowa Polski 2050 wznowi obrady ws. wyborów w partii?

Serwisy ogólnodostępne PAP