O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Izrael inwestuje w obronność. To największy wzrost wydatków od lat

Ministerstwa obrony i finansów Izraela zawarły porozumienie o zwiększeniu budżetu obronnego na lata 2025–26 o około jedną trzecią. Największy wzrost od lat był wymuszony równoległymi operacjami wojskowymi w Strefie Gazy, Libanie, Iranie i Syrii, które skutkowały znacznym przekroczeniem założeń budżetowych.

Czołgi na północy Izraela. Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI
Czołgi na północy Izraela. Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

Obecne wydatki na obronę wynoszą około 108 mld szekli (118 mld złotych) i stanowią 8-9 proc. produktu krajowego brutto. Całkowity budżet państwa na 2025 r. wynosi 756 mld szekli - wynika z danych opublikowanych przez Kneset (parlament).

Dodatkowe środki mają pokryć m.in. koszty operacji w Iranie, dalsze działania w Strefie Gazy oraz uzupełnienie zapasów uzbrojenia i amunicji – podał portal Globes.

Więcej

Dym w Strefie Gazy, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER
Dym w Strefie Gazy, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Ostrzał jedynego kościoła katolickiego w Strefie Gazy, są ofiary. Izraelska armia mówi o błędzie [WIDEO]

Wydatki izraelskich sił zbrojnych wzrosły gwałtownie od czasu rozpoczęcia operacji w Strefie Gazy po ataku Hamasu na Izrael z 7 października 2023 r. Od tego czasu Izrael toczył równolegle walki z Hezbollahem w Libanie oraz przeprowadził w czerwcu br. 12-dniową wojnę z Iranem. Od końca 2024 r. izraelskie wojska okupują tzw. strefę buforową na terytorium Syrii przy granicy, a w tym tygodniu uderzyły z powietrza na cele w Syrii.

Oprócz tego w ciągu ostatnich 21 miesięcy izraelskie systemy obrony przeciwrakietowej niemal codziennie przechwytywały pociski wystrzeliwane przez Hezbollah, Iran, jemeńskich Huti oraz proirańskie bojówki na terytorium Syrii.

Na konflikty zbrojne Izrael wydał w ubiegłym roku 112 mld szekli.

W ramach zawartych ustaleń armia zostanie zobowiązana do efektywniejszego wykorzystania rezerwistów. „Wszyscy znają dziesiątki historii o żołnierzach siedzących w bazach bez istotnych zadań lub realizujących służbę rezerwową z domu” – relacjonuje Globes, przywołując krytyczne opinie urzędników ministerstwa finansów.

Ministerstwo obrony poinformowało też o podpisaniu umowy z państwowym Izraelskim Przemysłem Lotniczym (IAI) w celu przyspieszenia seryjnej produkcji pocisków przechwytujących Strzała (Arrow). Są one wykorzystywane przez system obrony przeciwrakietowej, przeznaczony do neutralizacji pocisków balistycznych średniego i dalekiego zasięgu (np. z Iranu), także poza atmosferą. Strzała, przez lata pozostająca w cieniu słynnego systemu Żelazna Kopuła, uzyskała podczas niedawnej wojny z Iranem skuteczność na poziomie 80–90 proc. (PAP)

baj/ szm/

Zobacz także

  • Izraelska armia, fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI
    Izraelska armia, fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

    Dymisje w izraelskiej armii po ataku Hamasu w 2023 roku. Szef sztabu: Siły Obronne nie spełniły głównego zadania

  • Strefa Gazy, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER
    Strefa Gazy, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

    W Strefie Gazy od czasu wejścia w życie rozejmu zginęło 67 dzieci

  • Zniszczenia w Strefie Gazy, fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER
    Zniszczenia w Strefie Gazy, fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

    Plan pokojowy Trumpa w Gazie. Prezydent USA do Hamasu: nie będę tego tolerował

  • Zniszczone miasto Gaza Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI
    Zniszczone miasto Gaza Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

    Gaza płonie. Izraelska armia prowadzi ofensywę w mieście [WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP