O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Joanna Senyszyn nie wystartuje do Senatu? Komisja Wyborcza odmówiła rejestracji jej kandydatury

Okręgowa Komisja Wyborcza w Warszawie I odmówiła rejestracji kandydatury Joanny Senyszyn w wyborach do Senatu. Powodem była niewystarczająca liczba podpisów poparcia. W warszawskim okręgu nr 45 zmierzą się: kandydatka paktu senackiego Magdalena Biejat (Lewica) oraz kandydat PiS Michał Grodzki.

Joanna Senyszyn, Fot. PAP/Tomasz Gzell
Joanna Senyszyn, Fot. PAP/Tomasz Gzell

Obecna posłanka Joanna Senyszyn chciała wystartować w wyborach do Senatu z własnego komitetu w okręgu nr 45, obejmującego stołeczne dzielnice: Bemowo, Ochotę, Ursus, Włochy oraz Wolę.

Każde zgłoszenie kandydata na senatora musi być poparte podpisami co najmniej 2 tys. wyborców z danego okręgu wyborczego. Podpisy są weryfikowane przez okręgowe komisje wyborcze. Sprawdzana jest nie tylko ich liczba, ale też czy zostały złożone przez wyborców z danego okręgu wyborczego.

Okręgowa Komisja Wyborcza w Warszawie I wskazała, że komitet wyborczy wyborców Joanny Senyszyn dołączył do zgłoszenia 2740 podpisów poparcia, jednak tylko 1699 zostało uznanych za złożone prawidłowo. Jak wskazała Komisja, 1041 podpisów zawierało błędy, m.in. podano inny adres czy wpisano błędny, niepełny czy nieczytelny numer PESEL.

Na uchwałę Okręgowej Komisji Wyborczej przysługuje prawo wniesienia odwołania do Państwowej Komisji Wyborczej. Senyszyn zapowiedziała wniesienie takiego odwołania.

Z danych PKW wynika, że w warszawskim okręgu nr 45 w wyborach do Senatu zmierzą się: kandydatka Lewicy, reprezentująca pakt senacki, Magdalena Biejat oraz kandydat PiS Michał Grodzki.

Joanna Senyszyn jest posłanką koła parlamentarnego Lewicy Demokratycznej; wcześniej zasiadała w klubie Lewicy.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

kw/

Zobacz także

  • Joanna Senyszyn. Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Joanna Senyszyn. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Ruszyły zapisy do nowej inicjatywy "Czerwone Korale Senyszyn"

  • Fot. PAP
    Fot. PAP

    Wybory prezydenckie 2025. Ostatni sondaż CBOS przed wyborami

  • Artur Bartoszewicz, Grzegorz Braun, Marek Jakubiak, Maciej Maciak, Joanna Senyszyn, Krzysztof Stanowski i Marek Woch Fot. PAP
    Artur Bartoszewicz, Grzegorz Braun, Marek Jakubiak, Maciej Maciak, Joanna Senyszyn, Krzysztof Stanowski i Marek Woch Fot. PAP

    Kandydaci spoza czołowej szóstki. Oto najważniejsze punkty ich programów wyborczych

  • Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki Fot. PAP/Marcin Obara
    Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki Fot. PAP/Marcin Obara

    Sondażowi liderzy zabrali głos po debacie

Serwisy ogólnodostępne PAP