Karabinki Grot dla polskiego wojska. Umowa podpisana [GALERIA]
Agencja Uzbrojenia zawarła w środę umowę z Fabryką Broni Łucznik - Radom na dostawę dla polskiej armii 46 tys. tys. karabinków MSBS Grot w nowej wersji A3. Jak podkreślił szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, gdyby nie program SAFE, nie uwolniłyby się środki w budżecie resortu na tego typu zamówienia.
Kontrakt o wartości około 600 mln zł obejmuje dostawy realizowane w latach 2026–2027 i stanowi kolejny etap wyposażania polskich żołnierzy w nowoczesną broń opracowaną oraz produkowaną w kraju. Umowę podpisali szef Agencji gen. dyw. dr Artur Kuptel oraz prezes zarządu Fabryki Broni „Łucznik” Seweryn Figurski
- Dla nas wszystkich ten kontrakt ma szczególne znaczenie. To jest 600 milionów złotych, 46 tysięcy sztuk, a razem z aneksem popisanym niedawno to jest 110 tysięcy sztuk karabinków; ale to nie jest ostatnie nasze słowo – powiedział obecny na uroczystości w Radomiu wicepremier.
46 tysięcy karabinków dla polskiego wojska
Zawarta umowa jest kolejnym etapem dostaw karabinków z rodziny MSBS GROT dla Sił Zbrojnych RP. Do tej pory Wojsko Polskie otrzymało blisko 237 tysięcy sztuk tej broni, znajdującej się na wyposażeniu różnych rodzajów sił zbrojnych. Równolegle realizowana jest także wcześniejsza umowa, w ramach której zaplanowane są dostawy do 2029 roku. Nowy kontrakt zapewni utrzymanie ciągłości zaopatrywania Sił Zbrojnych RP w dodatkowe egzemplarze karabinków MSBS GROT w obecnie najbardziej zaawansowana wersja tej konstrukcji A3.
Kosiniak-Kamysz podkreślił, że gdyby nie program SAFE, nie uwolniłyby się środki w budżecie MON na tego typu zamówienia dla polskiej armii. - Nie byłoby dzisiaj zamówienia na 46 tys. karabinków Grot w wersji A3 oraz szansy na kolejne zamówienia w przyszłości, również dokonywanych przez inne służby - przez policję czy straż graniczną – powiedział wicepremier Kosiniak-Kamysz.
Zaznaczył przy tym, że polski przemysł zbrojeniowy ma być „kołem zamachowym polskiej gospodarki i dostarczycielem wzrostu gospodarczego, czyli dobrobytu i bezpieczeństwa dla wszystkich polskich rodzin”. Podkreślił także, że podpisanie tej umowy, było możliwe tylko dlatego, że dysponujemy „największym w historii budżetem” na: bezpieczeństwo, uzbrojenie, modernizację i transformację. Kosiniak-Kamysz przypomniał też, że cztery lata temu ten budżet wynosił ok. 60 miliardów zł, a obecnie ok. 200 miliardów.
Polskie wydatki na zbrojenia
Minister obrony stwierdził też, że „nie ma drugiego takiego państwa w Sojuszu Północnoatlantyckim”, które „z taką dynamiką” zwiększałoby wydatki na bezpieczeństwo. Zaznaczył przy tym, że jest to inwestycja w „miejsca pracy, polskie rodziny i w bezpieczny dom”.
Obecna na uroczystości wiceminister obrony narodowej Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z kolei zaznaczyła, że przygotowanie nowej wersji Grota przeprowadzono wzorcowo. - Prace nad MSBS Grot w wersji A3 przebiegała tak - jak uważam - powinny przebiegać zamówienia w wojsku polskim. To znaczy: żołnierze mówią, jak sprzęt powinien wyglądać i fabryki do tego dostosowują swoją produkcję - powiedziała wiceminister. - Do tego będziemy dążyć, tak będziemy dzisiaj pracować na rzecz polskich sił zbrojnych – dodała.
Na początku czerwca radomska fabryka informowała, że Agencja Uzbrojenia zaakceptowała dokumentację techniczną karabinka MSBS Grot A3. Groty w wersji A3 są gotowe do produkcji i czekają na zamówienia ze strony MON — deklarował wówczas radomski producent.
Powstające w radomskim „Łuczniku” Groty od kilku lat stają się podstawowym typem karabinka wykorzystywanym w Siłach Zbrojnych RP. Broń jest jednocześnie stale rozwijana i usprawniana przed producenta we współpracy z wojskiem.
MSBS (Modułowy System Broni Strzeleckiej) Grot w wersji A3 to obecnie najbardziej zaawansowana wersja tej konstrukcji. Jak informował Łucznik”, w konstrukcji nowej wersji broni „uwzględniono doświadczenia wynikające z eksploatacji wcześniejszych odmian broni oraz uwagi zgłaszane przez żołnierzy podczas użytkowania i testów”.(PAP)
ilp/ pab/ mro/ ugw/ ppa/