O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Katastrofa lotnicza w Małopolsce. Prokuratura podała nowe informacje

Prawdopodobną przyczyną katastrofy śmigłowca Robinson koło Limanowej była utrata orientacji przez 30-letniego pilota w warunkach nocnych i gęstej mgle. Do wypadku mogła przyczynić się także duża prędkość maszyny – oceniła prokuratura.

Prokuratura podkreśla, że ustalenia dotyczące przyczyn katastrofy mają charakter wstępny i będą weryfikowane w toku śledztwa. Fot. PAP/	Grzegorz Momot
Prokuratura podkreśla, że ustalenia dotyczące przyczyn katastrofy mają charakter wstępny i będą weryfikowane w toku śledztwa. Fot. PAP/ Grzegorz Momot

Wrak śmigłowca Robinson R44 Raven II odnaleziono w czwartek rano na zboczach góry Lubogoszcz w Beskidzie Wyspowym. W pobliżu znajdowało się ciało 30-letniego pilota.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Rejonowa w Limanowej. Według ustaleń śledczych śmigłowiec wykonywał lot komercyjny i wracał z Węgier. Maszyna była zgłoszona do właściwych służb ruchu lotniczego, a pilot miał wymagane licencje i uprawnienia.

Śledczy ustalili również, że śmigłowiec nie był wyposażony w rejestrator parametrów lotu, tzw. czarną skrzynkę. Zabezpieczone dane z urządzeń pokładowych wskazują jednak, że w chwili zderzenia z ziemią prędkość maszyny przekraczała 200 km/h.

Utrata orientacji przez pilota?

„Z dotychczasowych wstępnych ustaleń wynika, że prawdopodobną przyczyną zdarzenia była utrata orientacji przez pilota, spowodowana panującymi warunkami atmosferycznymi, znacznym zamgleniem oraz porą nocną. Do zaistnienia wypadku mogła przyczynić się również duża prędkość śmigłowca” – przekazała w komunikacie rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu prok. Justyna Rataj-Mykietyn.

Więcej

Miejsce odnalezienia wraku śmigłowca Robinson na zboczach góry Lubogoszcz w Beskidzie Wyspowym. Fot. PAP/KW PSP w Krakowie
Miejsce odnalezienia wraku śmigłowca Robinson na zboczach góry Lubogoszcz w Beskidzie Wyspowym. Fot. PAP/KW PSP w Krakowie

Katastrofa śmigłowca w Małopolsce. Służby odnalazły wrak

Oględziny miejsca katastrofy trwały kilkanaście godzin ze względu na trudny, górzysty teren. W czynnościach uczestniczyli prokurator, policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i Komendy Powiatowej Policji w Limanowej oraz eksperci Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

Do badań zabezpieczono wrak śmigłowca, lokalizator oraz urządzenie nawigacyjne.

Sekcja zwłok pilota ma zostać przeprowadzona w poniedziałek w Zakładzie Medycyny Sądowej w Krakowie.

Prokuratura podkreśla, że ustalenia dotyczące przyczyn katastrofy mają charakter wstępny i będą weryfikowane w toku śledztwa. (PAP)

szb/ joz/gn/

Zobacz także

  • Trzęsienia ziemi w Wenezueli. Fot. PAP/EPA/Henry Chirinos
    Trzęsienia ziemi w Wenezueli. Fot. PAP/EPA/Henry Chirinos

    Trzęsienia ziemi w Wenezueli. Bilans ofiar ciągle wzrasta

  • Trzęsienie ziemi w Wenezueli. Fot. PAP/EPA/Carlos Seijas
    Trzęsienie ziemi w Wenezueli. Fot. PAP/EPA/Carlos Seijas

    Wenezuela zmaga się z podwójnym trzęsieniem ziemi. Rośnie liczba ofiar

  •  Su-24. Fot. PAP/EPA/	SERGEY DOLZHENKO (zdjęcie ilustracyjne)
    Su-24. Fot. PAP/EPA/ SERGEY DOLZHENKO (zdjęcie ilustracyjne)

    Katastrofa ukraińskiego bombowca Su-24M. Zginęli dwaj lotnicy

  • Fot. Facebook/Polícia SR - Žilinský kraj
    Fot. Facebook/Polícia SR - Žilinský kraj

    Polski pilot zginął w zderzeniu dwóch szybowców

Serwisy ogólnodostępne PAP