O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

KE zaniepokojona decyzją Trumpa w sprawie wystąpienia USA z WHO. Dlaczego?

Komisja Europejska wyraziła zaniepokojenie decyzją prezydenta Donalda Trumpa dotyczącą zamiaru wycofania USA ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova powiedziała we wtorek, że Unia ma nadzieję, iż kwestia ta jest nadal rozpatrywana.

Prezydent USA Donald Trump. Fot. PAP/EPA/	ANGELINA KATSANIS / POOL
Prezydent USA Donald Trump. Fot. PAP/EPA/ ANGELINA KATSANIS / POOL

Podczas trwającej niemal godzinę ceremonii w Białym Domu Trump podpisał w poniedziałek ponad 20 dokumentów, w tym rozporządzenie wykonawcze dotyczące wyjścia z WHO.

Więcej

Elon Musk i Donald Trump. Fot. EPA/WILL OLIVER
Elon Musk i Donald Trump. Fot. EPA/WILL OLIVER

Amerykanista: są powody do zaniepokojenia z powodu obietnic Trumpa i roli Muska

"Z niepokojem przyjmujemy ogłoszenie o wystąpieniu Stanów Zjednoczonych z WHO i ufamy, że administracja USA rozważy to wszystko przed formalnym wycofaniem się" - oświadczyła rzeczniczka na codziennej konferencji prasowej KE.

Hrnczirzova dodała, że jeśli świat ma być odporny na międzynarodowe zagrożenia w sferze zdrowotnej, to potrzebuje globalnej współpracy w tym zakresie.

Powiedziała też, że KE analizuje kwestię składek, które płacą państwa członkowskie tej organizacji. Była to reakcja na zarzuty Trumpa, że USA przekazują nieproporcjonalnie więcej na działalności WHO, niż np. Chiny.

W dokumencie podpisanym przez Trumpa stwierdzono, że USA wycofują się "z powodu niewłaściwego zarządzania przez tę organizację pandemią Covid-19, która zaczęła się w mieście Wuhan w Chinach, a także z powodu zarządzania innymi globalnymi kryzysami zdrowotnymi".

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ap/gn/

Zobacz także

  • Ludzie wysiadają z samolotu słowackich sił zbrojnych przybywającego z Akaby w Jordanii do Bratysławy na Słowacji Fot. PAP/EPA/JAKUB GAVLAK
    Ludzie wysiadają z samolotu słowackich sił zbrojnych przybywającego z Akaby w Jordanii do Bratysławy na Słowacji Fot. PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

    Polska wśród 18 państw UE, które biorą udział we wspólnej ewakuacji obywateli z Bliskiego Wschodu

  • Kaja Kallas Fot. PAP/Art Service
    Kaja Kallas Fot. PAP/Art Service

    Kallas: Unia Europejska wyraża solidarność z narodem irańskim

  • Ursula von der Leyen. Fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS
    Ursula von der Leyen. Fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS

    Von der Leyen i Kallas: śmierć Chameneia budzi zarówno nadzieję, jak i niepewność

  • Prezydent Francji Emmanuel Macron. Fot. PAP/EPA/YOAN VALAT
    Prezydent Francji Emmanuel Macron. Fot. PAP/EPA/YOAN VALAT

    Prezydent Macron: stosowanie umowy UE-Mercosur - to zła niespodzianka dla Francji

Serwisy ogólnodostępne PAP