O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ewakuacje z krajów Bliskiego Wschodu. Komisja Europejska podała najnowsze dane

Od początku wojny w Iranie ponad 7700 obywateli państw Unii Europejskich wróciło do swoich krajów dzięki Mechanizmowi Ochrony Ludności UE – poinformowała w czwartek Komisja Europejska na platformie X.

Ewakuacja Słowaków Fot. PAP/EPA/JAKUB GAVLAK
Ewakuacja Słowaków Fot. PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

W nocy ze środy na czwartek w Warszawie wylądowały kolejne dwa samoloty Polskich Linii Lotniczych LOT, wyczarterowane przez Komisję Europejską w ramach funkcjonowania Mechanizmu Ochrony Ludności. Na ich pokładach z krajów Bliskiego Wschodu powróciło 348 osób, w tym 244 Polaków.

W ramach działania wspomnianego mechanizmu zrealizowano dotąd ponad 60 lotów, pasażerami których byli obywatele 14 państw UE. Łączna liczba osób, jakie wróciły z Bliskiego Wschodu do krajów europejskich w ramach aktywności wspieranych przez Komisję Europejską, przekroczyła 7700 od początku wojny, która wybuchła 28 lutego.

Więcej

Rzecznik MSZ Maciej Wewiór. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Rzecznik MSZ Maciej Wewiór. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Rzecznik MSZ: blisko 10 tys. osób powróciło do Polski z Bliskiego Wschodu

Mechanizm Ochrony Ludności Unii Europejskiej został utworzony w 2001 roku i od tego czasu był wykorzystywany 830 razy. Pozwala krajom UE na koordynowanie działań w przypadku wystąpienia sytuacji o dużej skali, w których pojedyncze państwo miałoby problem z adekwatnym reagowaniem w odpowiednim tempie.

Jednostka zajmująca się koordynacją działań kryzysowych – centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego Unii Europejskiej, jest zlokalizowane w Brukseli. (PAP)

mad/ mal/ know/

Zobacz także

  • Zniszczenia po ataku na Bejrut Fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH
    Zniszczenia po ataku na Bejrut Fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH

    Izrael wezwał do ewakuacji libańskiego miasta. Chodzi o operację wojskową

  • Policja. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
    Policja. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

    Trwają negocjacje z mężczyzną, który strzelał w fabryce. To jej były pracownik

  • Największy port Omanu. Fot. Stockfotos/Adobe Stock
    Największy port Omanu. Fot. Stockfotos/Adobe Stock

    Największy port Omanu ewakuowany po ataku dronów

  • Władysław Kosiniak-Kamysz, fot. PAP/Paweł Supernak
    Władysław Kosiniak-Kamysz, fot. PAP/Paweł Supernak

    Polscy żołnierze wracają z Iraku, na lotnisku powitał ich szef MON

Serwisy ogólnodostępne PAP