O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Kongres FIFA - bez eskorty policyjnej dla Infantino

Prezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA ) Gianni Infantino nie może liczyć na specjalną policyjną eskortę w czasie zaplanowanego na czwartek w kanadyjskim Vancouver dorocznego kongresu tej organizacji - zdecydowała policja.

Gianni Infantino. Fot. PAP/EPA/Madla Hartz
Gianni Infantino. Fot. PAP/EPA/Madla Hartz

- Konwój z taką eskortą i idący za tym system blokady trasy przejazdu przysługuje wyłącznie głowom państw - poinformował zastępca miejscowego komendanta policji Don Chapman. Jak dodał, taka eskorta wiązałaby się z zamknięciem dróg i zezwoleniem na przejeżdżanie na czerwonym świetle.

Z drugiej strony FIFA nie potwierdziła, że wystosowała taką prośbę, a jednocześnie podkreśliła, że Infantino nie miał był zaangażowany w żadne wnioski do lokalnych władz i służb.

Specjalne traktowanie najwyższych rangą działaczy FIFA mogłoby być związane ze zbliżającym się mundialem. Jednak Stephanie Sayer - rzeczniczka policji w Toronto, które również będzie gościć tę imprezę - oświadczyła, że specjalna eskorta do VIP-ów podczas MŚ również nie jest planowana, choć zaznaczyła, że każda ewentualna prośba będzie rozpatrywana indywidualnie.

Policja będzie natomiast eskortować drużyny i niektórych przedstawicieli władz państwowych, jeśli "zaistnieje wyraźna potrzeba zapewnienia dodatkowego bezpieczeństwa".

Od kilku dni w Vancouver trwają spotkania i posiedzenia różnych gremiów piłkarskiej centrali. W Kongresie biorą udział przedstawiciele 211 narodowych związków piłkarskich, tworzących tę organizację.

Kongres poprzedza w tym roku mistrzostwa świata, których gospodarzami będą Kanada, Meksyk i USA. Turniej rozpocznie się 16 czerwca i zakończy 19 lipca. Rozgrywki w Kanadzie odbędą się w Toronto i Vancouver. Po raz pierwszy w historii w mundialu weźmie udział 48 drużyn. (PAP)

jej/ pp/ kgr/

Zobacz także

  • Kongres FIFA. Fot. EPA/BOB FRID
    Kongres FIFA. Fot. EPA/BOB FRID

    Kongres FIFA - Infantino potwierdził udział Iranu w tegorocznym mundialu

  • Replika oficjalnej piłki mistrzostw świata 2026. Fot. PAP/ EPA/SARAH YENESEL
    Replika oficjalnej piłki mistrzostw świata 2026. Fot. PAP/ EPA/SARAH YENESEL

    MŚ 2026 - FIFA zwiększyła pulę nagród. Miliony dolarów za sam udział

  • Karol XVI Gustaw, fot. PAP/EPA/TT NEWS AGENCY, Gianni Infantino, fot. PAP/EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF
    Karol XVI Gustaw, fot. PAP/EPA/TT NEWS AGENCY, Gianni Infantino, fot. PAP/EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF

    Król Szwecji odrzucił zaproszenie od Infantino. "FIFA chce pozłocić swoją imprezę królewskim blaskiem"

  • Donald Trump, Gianni Infantino. Fot. PAP/EPA/WILL OLIVER
    Donald Trump, Gianni Infantino. Fot. PAP/EPA/WILL OLIVER

    Norweska federacja za zniesieniem Nagrody Pokojowej FIFA

Serwisy ogólnodostępne PAP