O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

USA. Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku i pomnik Jana Karskiego oblane farbą

Niezidentyfikowany sprawca oblał czerwoną farbą pomnik Jana Karskiego oraz drzwi i fragment elewacji Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. Konsul generalny Mateusz Sakowicz w sobotę w rozmowie z PAP określił zdarzenie jako „akt wandalizmu, który należy jednoznacznie potępić”.

Pomnik Jana Karskiego Fot. PAP/Jacek Bednarczyk
Pomnik Jana Karskiego Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Do incydentu doszło w piątek w godzinach porannych. Konsul podkreślił, że sprawa jest traktowana priorytetowo w kategoriach bezpieczeństwa placówki. – Właściwe służby we współpracy z nami się tym zajmują. To jest obecnie jeden z naszych najważniejszych priorytetów – zaznaczył.

Jak dodał, nie ma podstaw, by w zdarzeniu doszukiwać się manifestu czy motywacji politycznej. – To wygląda na akt wandalizmu po prostu. Jakie były motywy, nie potrafię powiedzieć – powiedział konsul.

Farba pokryła zarówno fragment muru, jak i część „ławeczki Karskiego”. – Tam, gdzie to było możliwe, zostało to usunięte naszymi siłami. Resztą zajmą się miejskie służby przy użyciu odpowiednich środków chemicznych – wyjaśnił Sakowicz.

„Ławeczka Karskiego”, odsłonięta w 2000 roku na rogu 37 Ulicy oraz Alei Madison na Manhattanie, była już wcześniej obiektem zniszczeń, m.in. w 2017 roku. W 2015 roku w 15. rocznicę śmierci legendarnego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, artystka Olek (Agata Oleksiak) pokryła pomnik złotą włóczką jako krótkotrwały projekt upamiętniający bohatera.

Jan Karski w czasie II wojny światowej przekazał aliantom raporty o Zagładzie Żydów. Po wojnie został profesorem Uniwersytetu Georgetown i jednym z najbardziej rozpoznawalnych świadków historii XX wieku.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ mal/ mow/ ał/

Zobacz także

  • Prezydent USA Donald Trump i przywódca Chin Xi Jinping. Fot. PAP/EPA/Maxim Shemetov / POOL
    Prezydent USA Donald Trump i przywódca Chin Xi Jinping. Fot. PAP/EPA/Maxim Shemetov / POOL

    USA ogłaszają sukces w relacjach z Chinami. Chodzi o cła

  • Iran (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/ABEDIN TAHERKENAREH
    Iran (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

    Iran stawia warunki w ramach potencjalnej umowy z USA. Chodzi o zamrożone fundusze

  • Prezydent USA Donald Trump. Fot. PAP/EPA/KENA BETANCUR
    Prezydent USA Donald Trump. Fot. PAP/EPA/KENA BETANCUR

    Trump z warunkami wobec partnerów z Bliskiego Wschodu. W tle sprawa stosunków z Izraelem

  • Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Szef MON po spotkaniu z amerykańskim generałem. „Polska modelowym sojusznikiem”

Serwisy ogólnodostępne PAP