Kowal: do Gdańska przyjechała połowa ukraińskiej Rady Ministrów, biznes jest zadowolony [WIDEO]
W Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy w Gdańsku wzięła udział połowa ukraińskiej Rady Ministrów; dzięki temu wydarzenie miało wymiar bardzo praktyczny i bardzo gospodarczy - ocenił pełnomocnik rządu ds. odbudowy Ukrainy Paweł Kowal (KO). Biznes jest mega zadowolony, poszło dużo kontraktów - dodał.
Przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych i pełnomocnik rządu ds. odbudowy Ukrainy Paweł Kowal (KO) podsumował, że w Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy (Ukraine Recovery Conference – URC 2026) wzięło udział „kilkunastu premierów, prezydentów, kilkunastu ministrów spraw zagranicznych, ministrów gospodarki”.
Wiele podpisanych umów na URC
- Ministrów ze strony rządu ukraińskiego nie jestem w stanie nawet policzyć, nie wiem, ilu ich tutaj jest. Chyba już troje wicepremierów widziałem, oprócz pani premier. Także to było wielkie zaangażowanie organizacyjne, na pewno największa konferencja polityczno-biznesowa w tym roku w Europie. Nie znam większej - ocenił Kowal. - Starałem się porównać, to tak będzie za dwa razy Davos - dodał.
Według Kowala ważnym elementem konferencji są podpisywane w jej trakcie umowy. - W kolejce było chyba 170 czy 160 - zaznaczył.
- To są czasami umowy, czasami kontrakty, czasami listy intencyjne. Ale nawet listy intencyjne mnie cieszą, bo to jest zawsze początek jakiegoś myślenia o biznesie. Więc tutaj dopina się rocznie na tej konferencji najwięcej przyszłych kontraktów - zauważył Kowal.
Jak dodał, realizacja umów to zarówno „miejsca pracy w Europie, miejsca pracy w Polsce”, ale także „z tego wynikają konkretne inicjatywy wsparcia Ukrainy”.
Swyrydenko na czele ukraińskiej delegacji
Na czele ukraińskiej delegacji biorącej udział w konferencji w Gdańsku stanęła premier Julia Swyrydenko. Wcześniej oczekiwano, że Kijów będzie reprezentowany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
- Podkreśliłbym, że konferencja odbyła się z Julią Swyrydenko, premier Ukrainy, i kilkoma wicepremierami, i chyba połową albo więcej ukraińskiej Rady Ministrów - powiedział Kowal. - Myślę, że ten wybór spowodował, że ta konferencja stała się taką konferencją bardzo praktyczną, bardzo gospodarczą. Biznes jest mega zadowolony, poszło dużo kontraktów - dodał polityk KO.
Dwudniowa konferencja URC 2026 odbyła się z udziałem szefowie rządów, ministrowie i liderzy instytucji finansowych. Główne tematy to pomoc gospodarcza i obronna dla Kijowa. W poprzednich latach konferencje URC gościły w Rzymie, Berlinie, Londynie i Lugano. Ich celem jest wzmocnienie międzynarodowego wsparcia dla odbudowy kraju, który od 2022 r. odpiera rosyjską agresję, a także stymulowanie inwestycji w ukraińską gospodarkę.
Polska Agencja Prasowa objęła URC 2026 patronatem medialnym.(PAP)
Materiał wideo dostępny jest na https://wideo.pap.pl/pap-media,101/pawel-kowal-do-gdanska-przyjechala-polowa-ukrainskiej-rady-ministrow-biznes-jest-zadowolony,92812 oraz na https://wideo.pap.pl/pap-media,101/pawel-kowal-do-gdanska-przyjechala-polowa-ukrainskiej-rady-ministrow-biznes-jest-zadowolony,92815
mt/ par/ sdd/ ppa/