O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Kryzys na Kubie. Po kolejnym blackoucie uruchomiono dwie z 16 elektrowni w kraju

Dwie z 16 elektrowni zdołano uruchomić na Kubie 20 godzin po kolejnym całkowitym blackoucie - poinformowało Ministerstwo Energii i Górnictwa w Hawanie. To drugi w ciągu tygodnia i trzeci w ciągu miesiąca rozległy kryzys energetyczny na wyspie.

Blackout na Kubie, fot. PAP/EPA/EFE/Ernesto Mastrascusa
Blackout na Kubie, fot. PAP/EPA/EFE/Ernesto Mastrascusa

Do najnowszej awarii w liczącym ok. 10 mln mieszkańców kraju doszło w sobotę ok. godz. 18.30 (23.30 czasu polskiego).

W niedzielę po południu w Hawanie zdołano przywrócić dostawy energii elektrycznej do blisko 55 proc. gospodarstw domowych i firm - podał operator sieci UNE, cytowany przez agencję Reutera.

Więcej

Prezydent USA Donald Trump. Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO
Prezydent USA Donald Trump. Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Kuba na celowniku Trumpa: myślę, że będę miał „zaszczyt” przejęcia [WIDEO]

Łączność komórkowa i internet były dostępne z przerwami, ale do popołudnia sytuacja uległa poprawie - podał Reuters.

Image
Kuba, autor: PAP/Adam Ziemienowicz
Kuba, autor: PAP/Adam Ziemienowicz

Sytuacja energetyczna Kuby była bliska załamania już przed obecnym kryzysem spowodowanym brakiem paliwa dla elektrowni. Wyłączenia prądu z powodu awarii w siłowniach w Hawanie trwały przeciętnie około 15 godzin na dobę, a na prowincji nawet do dwóch dób. Jednak dwie duże awarie w ciągu zaledwie kilku dni - w sobotę, a wcześniej w poniedziałek 16 marca - to sytuacja wyjątkowa - podkreśliła agencja Reutera.

Więcej

Widok na Kapitol w Hawanie, fot. PAP/EPA/EFE/Ernesto Mastrascusa
Widok na Kapitol w Hawanie, fot. PAP/EPA/EFE/Ernesto Mastrascusa

Protesty na pogrążonej w kryzysie Kubie. Demonstranci zaatakowali biuro partii komunistycznej

Najnowszy blackout był spowodowany głównie przerwaniem dostaw ropy naftowej z Wenezueli na polecenie USA, które na początku stycznia ujęły w Caracas wenezuelskiego przywódcę Nicolasa Maduro.

ik/ akl/ sma/

Zobacz także

  • Carlos Fernandez de Cossio Fot. PAP/EPA/Ernesto Mastrascusa
    Carlos Fernandez de Cossio Fot. PAP/EPA/Ernesto Mastrascusa

    Wiceszef kubańskiego MSZ: przygotowujemy się na możliwy atak wojsk USA

  • Havana (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/ERNESTO MASTRASCUSA
    Havana (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/ERNESTO MASTRASCUSA

    Pobyt na Kubie zarejestrowało w systemie Odyseusz 122 turystów i 2 rezydentów

  • Ulice Hawany, fot. PAP/EPA/EFE/ERNESTO MASTRASCUSA
    Ulice Hawany, fot. PAP/EPA/EFE/ERNESTO MASTRASCUSA

    Trump zapowiada kolejny cel USA. "Mogę z nią zrobić co chcę"

  • Prezydent USA Donald Trump. Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO
    Prezydent USA Donald Trump. Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO

    Kuba na celowniku Trumpa: myślę, że będę miał „zaszczyt” przejęcia [WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP