O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Szef Pentagonu przybył do amerykańskiej bazy nad Zatoką Guantanamo na Kubie

Szef Pentagonu Pete Hegseth przyleciał w środę do amerykańskiej bazy nad Zatoką Guantanamo na Kubie - poinformował Reuters. Wizyta odbywa się na tle rosnącej presji na władze w Hawanie ze strony administracji prezydenta Donalda Trumpa.

Pete Hegseth, fot. PAP/EPA/WILL OLIVER
Pete Hegseth, fot. PAP/EPA/WILL OLIVER

We wtorek Pentagon zapowiedział w komunikacie, że Hegseth odwiedzi amerykańskich żołnierzy w bazie marynarki wojennej nad Zatoką Guantanamo i w Tampie na Florydzie, gdzie znajduje się siedziba Dowództwa Centralnego (CENTCOM), odpowiadającego za siły USA na Bliskim Wschodzie.

To kolejna wizyta wysokiego rangą przedstawiciela USA na Kubie w ostatnim czasie. W maju generał Francis Donovan, stojący na czele amerykańskiego Dowództwa Południowego (SOUTHCOM), spotkał się z wiceszefem Sztabu Generalnego Kuby oraz innymi przedstawicielami wojska na obrzeżach bazy Guantanamo. Według USA dowódcy omówili „kwestie bezpieczeństwa operacyjnego”. W Hawanie wizytę złożył też dyrektor CIA John Ratcliffe.

Według portalu Politico Pentagon od miesięcy rozmieszcza żołnierzy i uzbrojenie, by USA mogły przeprowadzić atak na Kubę. Trump sugerował, że interwencja wojskowa nie będzie konieczna, choć jednocześnie zapowiadał „wzięcie” wyspy lub zmianę rządzącego tam reżimu.

W ubiegłym tygodniu USA objęły sankcjami prezydenta Kuby Miguela Diaza-Canela, jego żonę oraz kilku innych przedstawicieli władz i instytucji kubańskich. To kolejny element nasilającej się presji Waszyngtonu na komunistyczny rząd w Hawanie, po odcięciu dostaw ropy, które pogłębiło trwający na Kubie kryzys gospodarczy, oraz zaostrzeniu sankcji finansowych, które doprowadziło do exodusu zagranicznych firm z wyspy.

Serwis Axios napisał, że administracja w Waszyngtonie przygotowuje się na możliwy upadek władz Kuby, co może nastąpić nawet latem br. Według informatorów portalu USA liczą, że przyczynią się do tego amerykańskie sankcje.

 

Z Waszyngtonu Natalia Dziurdzińska (PAP)

ndz/ akl/ sma/

Zobacz także

  • Szef Pentagonu Pete Hegseth. Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO
    Szef Pentagonu Pete Hegseth. Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO

    Szef Pentagonu zwrócił się do Europy. Chodzi o wzmocnienie obronności

  • Szef Pentagonu Pete Hegseth. Fot. PAP/EPA/HOW HWEE YOUNG
    Szef Pentagonu Pete Hegseth. Fot. PAP/EPA/HOW HWEE YOUNG

    Szef Pentagonu: obecne stosunki USA z Chinami są najlepsze od lat

  • Żołnierz USA.Zdj. Ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
    Żołnierz USA.Zdj. Ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Zmniejszenie liczby Brygadowych Zespołów Bojowych w Europie. USA zadecydowały

  • Szef MON Władysław Kamysz i szef Pentagonu Pet Hegseth. Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO
    Szef MON Władysław Kamysz i szef Pentagonu Pet Hegseth. Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO

    Kosiniak-Kamysz po rozmowie z szefem Pentagonu: decyzja nie zapadła

Serwisy ogólnodostępne PAP