O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Litewski rząd: oficjalnie wycofaliśmy się z konwencji ottawskiej ws. min przeciwpiechotnych

Litwa oficjalnie wycofała się z konwencji ottawskiej, zakazującej użycia i produkcji min przeciwpiechotnych – podał resort obrony w Wilnie, cytowany w poniedziałek przez agencję BNS. Minęło pół roku, odkąd Litwa poinformowała sekretarza generalnego ONZ Guterresa o zamiarze wycofaniu się z traktatu.

Armia (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/VALDA KALNINA EPA-EFE/VALDA KALNINA
Armia (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/VALDA KALNINA EPA-EFE/VALDA KALNINA

„Decyzja Litwy o wycofaniu się z konwencji ottawskiej wynikała z potrzeby wykorzystania wszystkich możliwości wzmocnienia naszych zdolności odstraszania i obrony” – czytamy w komunikacie ministerstwa.

„Nasze siły zbrojne muszą mieć elastyczność i swobodę wykorzystania wszystkich dostępnych środków, aby odeprzeć potencjalną agresję i bronić wschodniej flanki Sojuszu (Północnoatlantyckiego - PAP)” – podkreślił cytowany w komunikacie minister obrony Robertas Kaunas.

Po wejściu w życie decyzji Litwy o wycofania kraju z traktatu rozpoczną się rozmowy na temat możliwości zakupu lub produkcji min przeciwpiechotnych – podała BNS.

Więcej

Ministerstwo Obrony Narodowej (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Albert Zawada
Ministerstwo Obrony Narodowej (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Albert Zawada

Jest rekomendacja ministrów obrony Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w sprawie konwencji ottawskiej

Przypomniała przy tym, że w lipcu Reuters poinformował, że Litwa i Finlandia planują rozpocząć w 2026 roku produkcję min przeciwpiechotnych na potrzeby własne i Ukrainy. Według wiceministra obrony Karolisa Aleksasa, na którego powołał się wówczas Reuters, Litwa planuje wydać „setki milionów euro” nie tylko na miny przeciwczołgowe, ale także przeciwpiechotne.

Konwencję ottawską z 1997 r. o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu ratyfikowało ponad 160 państw, z wyjątkiem m.in. USA, Rosji i Chin.

Image
Traktat ottawski. Autor: Michał Czernek
Traktat ottawski. Autor: Michał Czernek

W marcu ministrowie obrony Litwy, Łotwy, Estonii i Polski we wspólnym oświadczeniu wezwali swoje kraje do wycofania się z traktatu, a później dołączyła do nich Finlandia; jako powód podano pogarszającą się sytuację bezpieczeństwa w regionie. W maju litewski parlament wyraził zgodę na wycofanie się kraju z konwencji.

Polska rozpoczęła formalny proces odejścia z tego porozumienia już w sierpniu 2025 roku, a sześciomiesięczny okres wypowiedzenia traktatu w jej przypadku nastąpi 20 lutego 2026 roku.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ akl/ grg/

Zobacz także

  •  Andrius Kubilius. Fot. PAP/EPA/	OLIVIER MATTHYS
    Andrius Kubilius. Fot. PAP/EPA/ OLIVIER MATTHYS

    Coraz więcej pytań o plany USA dotyczące obecności wojskowej w Europie

  • Flagi Litwy i Unii Europejskiej. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. rarrarorro/Adobe Stock
    Flagi Litwy i Unii Europejskiej. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. rarrarorro/Adobe Stock

    Litwa i Komisja Europejska podpisały umowę SAFE

  • Edvinas Grikszas, litewski minister gospodarki i innowacji Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
    Edvinas Grikszas, litewski minister gospodarki i innowacji Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
    Specjalnie dla PAP

    Litewski minister gospodarki: sektory kosmiczne Polski i Litwy powinny zacieśnić współpracę [WYWIAD]

  • Święto Narodowe Trzeciego Maja. Obchody zorganizowane przez ambasadę RP na Litwie. Fot. PAP/Valdemar Doveiko
    Święto Narodowe Trzeciego Maja. Obchody zorganizowane przez ambasadę RP na Litwie. Fot. PAP/Valdemar Doveiko

    Kwiaty na wileńskim Cmentarzu na Rossie w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja [NASZE ZDJĘCIA]

Serwisy ogólnodostępne PAP