O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Lody z brzydkich buraków. Poznańscy naukowcy ze smakiem zwalczają marnotrawstwo [WIDEO]

Procedurę wytwarzania lodów z nienadających się do sprzedaży buraków ćwikłowych opracowali naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP). Podkreślają, że więdnące i zbyt brzydkie by trafić do sklepu buraki też mogą być źródłem witamin, przeciwutleniaczy i błonnika.

Prof. dr hab. Joanna Kobus-Cisowska z Katedry Technologii Gastronomicznej i Żywności Funkcjonalnej UPP fot. YouTube/Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Prof. dr hab. Joanna Kobus-Cisowska z Katedry Technologii Gastronomicznej i Żywności Funkcjonalnej UPP fot. YouTube/Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Według naukowców buraczane lody zachowują cenne własności prozdrowotne.

Prof. Joanna Kobus-Cisowska z Katedry Technologii Gastronomicznej i Żywności Funkcjonalnej UPP wskazała, że istotnym problemem w przypadku buraków jest przechowywanie - zawierają dużo wody, przez co łatwo więdną, kurczą się i w końcu psują. Sporo z nich jest wyrzucanych jeszcze zanim trafią do sklepów. Aby zaradzić temu marnotrawstwu, naukowcy z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu UPP opracowali sposób na wykorzystanie wartościowych, lecz nieestetycznych buraków.

„We współpracy z przedsiębiorcą opracowaliśmy całą procedurę pozyskiwania takich lodów. Stworzyliśmy też nową zamrażarkę płytową, w której jako mogące mieć bezpośredni kontakt z produktem spożywczym chłodziwo zastosowano nietoksyczną ciecz będącą pochodną soli potasowej. Tak przygotowany proces produkcji umożliwia pozyskiwanie lodów z całych buraków, włącznie ze skórką– powiedziała prof. Kobus-Cisowska.

Produkt ma szanse poszerzyć skojarzenia związane z burakami: do barszczu i sałatki dojdą teraz słodkie i prozdrowotne sorbety. Projekt może przynieść korzyści także lokalnym przedsiębiorcom: innowacyjna technologia przetwarzania buraków pozwala uchronić ich przed niepotrzebnymi stratami, które według szacunków mogą wynieść nawet 15 proc. całej produkcji.

Buraki ćwikłowe są źródłem witamin, przeciwutleniaczy oraz błonnika. Mogą obniżać ciśnienie tętnicze krwi, zapobiegając tym samym rozwojowi niektórych chorób sercowo-naczyniowych. Przeciętny Polak spożywa jedynie 3 kg buraków z około 110 kg warzyw rocznie.

Uczelnia przypomniała, że w trzecią niedzielę lipca celebrowany jest Światowy Dzień Lodów.

Więcej

Lody Fot. PAP/Szymon Pulcyn
Lody Fot. PAP/Szymon Pulcyn

Bakterie Enterobacteriaca w lodach nad morzem

„Świętując ten dzień warto sięgnąć po nieoczywiste smaki i docenić kreatywność naukowców oraz przedsiębiorców, którzy potrafią zmienić niepozorne warzywo w wykwintny deser” – podało biuro prasowe UPP. (PAP)

ang/

Zobacz także

  • Lew w ZOO. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Maciej Kulczyński
    Lew w ZOO. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Maciej Kulczyński

    W upały zwierzęta w ZOO też jedzą lody i biorą prysznic

  • Lody. Fot. PAP/Albert Zawada
    Lody. Fot. PAP/Albert Zawada

    Produkcja lodów w UE rośnie. Polska liderem wzrostu

  • Zdjęcie ilustracyjne, lody, Fot. PAP/Szymon Pulcyn
    Zdjęcie ilustracyjne, lody, Fot. PAP/Szymon Pulcyn

    Bakterie w lodach nad morzem. Sanepid skontrolował miejsca, gdzie przyjeżdża najwięcej turystów

  • Jordanowo (Wielkopolska), 25.05.2011. Majówka w chmurach zorganizowana, 25 bm. nad budowaną autostradą A2 na odcinku Nowy Tomyśl - Świecko koło węzła Jordanowo. Specjalna platforma z kuchnią i stołem dla gości zwiedzających budowę została podniesiona dźwigiem na wysokość ok. 35 m i tam podano obiad. (ac/cat) PAP/Adam Ciereszko
    Jordanowo (Wielkopolska), 25.05.2011. Majówka w chmurach zorganizowana, 25 bm. nad budowaną autostradą A2 na odcinku Nowy Tomyśl - Świecko koło węzła Jordanowo. Specjalna platforma z kuchnią i stołem dla gości zwiedzających budowę została podniesiona dźwigiem na wysokość ok. 35 m i tam podano obiad. (ac/cat) PAP/Adam Ciereszko

    Sanepid przebadał lody w Wielkopolsce. Trzy zakłady mają zaprzestać produkcji

Serwisy ogólnodostępne PAP