O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Lubuscy policjanci: rola psów w naszej służbie jest nieoceniona

W lubuskim garnizonie policji służbę pełni 40 psów. Jak powiedział rzecznik lubuskiej policji nadkom. Maciej Kimet, zaangażowanie psów oraz rola w utrzymaniu bezpieczeństwa i ściganiu przestępców są nieocenione. 26 sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Psa.

Pies policyjny Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Pies policyjny Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Rzecznik ocenił, że psy są niezastąpionym wsparciem dla policjantów w ich codziennej służbie.

To wierni, oddani i skuteczni towarzysze policyjnej służby. Pies to bez wątpienia najlepszy przyjaciel człowieka. W policji to z pewnością najwierniejszy przyjaciel i partner służbowy policjanta

nadkom. Maciej Kimet

Przez dziesiątki lat rola psów w formacji policyjnej nabierała znaczenia. Współcześnie psy nie są już wykorzystywane wyłącznie do patrolowania ulic, lecz pełnią wiele innych zadań. Wraz ze swoimi przewodnikami tworzą zgrane zespoły, których skuteczność opiera się na specjalistycznym szkoleniu, dyscyplinie i wzajemnym zaufaniu.

Policyjne psy na służbie. W czym pomagają?

Dzięki doskonałemu węchowi psy potrafią odnaleźć nawet minimalne ilości zakazanych i niebezpiecznych substancji, które często są ukryte w bagażach, pojazdach czy budynkach. Stanowią ogromne wsparcie w akcjach policyjnych, pomagając w zabezpieczaniu imprez masowych, kontrolach granicznych i przeszukaniach.

Więcej

Mł. asp. Mateusz Burian z Ironem i Jokerem Fot. KMP Koszalin
Mł. asp. Mateusz Burian z Ironem i Jokerem Fot. KMP Koszalin

Polski spaniel myśliwski Iron pomaga policji w wykrywaniu narkotyków

Część psów służbowych specjalizuje się w poszukiwaniu osób zaginionych oraz tropieniu przestępców. Podążając za śladem zapachowym, potrafią odnaleźć osoby nawet po wielu godzinach od ich zaginięcia lub ucieczki.

Policyjne psy są także wykorzystywane do działań patrolowych, podczas interwencji i służby w terenie. Ich obecność działa prewencyjnie, odstraszając potencjalnych sprawców przestępstw i wykroczeń. W razie potrzeby potrafią obezwładnić agresywnego napastnika, chroniąc policjantów oraz osoby postronne.

Każdy policyjny pies ma jednego opiekuna, co pozwala na budowanie silnej więzi i skuteczną współpracę. Przewodnicy regularnie uczestniczą w kursach i szkoleniach, doskonaląc swoje umiejętności oraz umiejętności swoich podopiecznych.

Ich relacja opiera się na wzajemnym zaufaniu, a lata wspólnej pracy sprawiają, że pies staje się nie tylko partnerem w służbie, ale również oddanym przyjacielem

nadkom. Maciej Kimet

W lubuskiej policji najwięcej jest owczarków staroniemieckich i owczarków belgijskich. Szkolenie psów trwa około pięciu miesięcy, w zależności od rodzaju zadań, do których będą wykorzystywane. Po zakończeniu policyjnej służby psem służbowym na „emeryturze” opiekuje się dotychczasowy przewodnik.(PAP)

mmd/ agz/ ał/

Zobacz także

  • Komendant główny Policji gen. insp. Marek Boroń. Fot. PAP/Leszek Szymański
    Komendant główny Policji gen. insp. Marek Boroń. Fot. PAP/Leszek Szymański
    Specjalnie dla PAP

    Szef KGP: Narodowe Biuro Śledcze Policji to odpowiedź na zagrożenia współczesnego świata [WYWIAD]

  • Odnaleziony obraz „Dzieci nad wodą” autorstwa Feliksa Michała Wygrzywalskiego. Fot. KWP Katowice
    Odnaleziony obraz „Dzieci nad wodą” autorstwa Feliksa Michała Wygrzywalskiego. Fot. KWP Katowice

    Policja odnalazła obraz zaginiony podczas II wojny światowej

  • Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Andrzej Jackowski
    Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Andrzej Jackowski

    Dron na terenie kopalni w Wielkopolsce. Szef MON o szczegółach incydentu [WIDEO]

  • Biały Dom Fot. PAP/EPA/WILL OLIVER
    Biały Dom Fot. PAP/EPA/WILL OLIVER

    Furgonetka wjechała w zaporę pod Białym Domem. Kierowca zatrzymany

Serwisy ogólnodostępne PAP