O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Malezja wprowadzi zakaz korzystania przez dzieci z serwisów społecznościowych. Jako drugi kraj na świecie

Malezja będzie drugim po Australii krajem, w którym obowiązywać będzie zakaz korzystania z serwisów społecznościowych przez osoby poniżej 16. roku życia - powiadomiła w poniedziałek agencja AP, powołując się na oświadczenia członków rządu. Zakaz ma zacząć obowiązywać jeszcze w 2026 r.

Smartfony. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. WESTOCK/Adobe Stock
Smartfony. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. WESTOCK/Adobe Stock

Szef resortu komunikacji Fahmi Fadzil przekazał w niedzielę, że rząd podjął taką decyzję w ramach szerszych działań, zmierzających do ochronienia młodych ludzi przed zagrożeniami w sieci. Nie podał jednak szczegółów technicznych, ani dokładnej daty, od której obowiązywałyby ograniczenia.

- Wierzę, że jeżeli rząd, instytucje i rodzice spełnią swoje role, to internet w Malezji będzie nie tylko powszechnie dostępny, szybki i tani, ale także bezpieczny dla dzieci i rodzin - oświadczył. 

Od stycznia serwisy mające w kraju co najmniej 8 mln użytkowników mają obowiązek weryfikacji wieku.

Pierwszym krajem, który chce odciąć dzieci od serwisów społecznościowych, jest Australia. Od 10 grudnia Facebook, Instagram, Snapchat, Threads, TikTok, X i YouTube będą zagrożone karami sięgającymi do 50 mln australijskich dolarów (33 mln dolarów amerykańskich), jeżeli nie wprowadzą skutecznych blokad dla osób poniżej 16. roku życia.

Zamiar wprowadzania podobnych zakazów zapowiedziały także Dania i Norwegia.

os/ mal/ sma/

Zobacz także

  • Łódź, którą przepływali migranci. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/GELMERT FINOL
    Łódź, którą przepływali migranci. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/GELMERT FINOL

    Kilkaset osób zaginionych po zatonięciu łodzi z migrantami w pobliżu granicy między Tajlandią a Malezją

  • Marco Rubio Fot. PAP/EPA/AL DRAGO / POOL
    Marco Rubio Fot. PAP/EPA/AL DRAGO / POOL

    "Brak postępów jest frustrujący". Rubio po rozmowie z Ławrowem. Co ustalono?

  • Fot. PAP/EPA/FAZRY ISMAIL
    Fot. PAP/EPA/FAZRY ISMAIL

    Sekretarz stanu USA spotka się z Ławrowem w Malezji [WIDEO]

  • Andrzej Duda. Fot. PAP/Paweł Supernak
    Andrzej Duda. Fot. PAP/Paweł Supernak

    Prezydent Duda odwiedził jednostkę wojskową w Port Dickson [NASZE ZDJĘCIA]

Serwisy ogólnodostępne PAP