O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Małgorzata Paprocka o możliwych zmianach w TK: nielegalne działania i pogłębianie chaosu

Nielegalne działania, zamach na organ działający zgodnie z prawem, pogłębianie chaosu - tak prezydencka minister Małgorzata Paprocka skomentowała doniesienia medialne o pomysłach koalicji rządzącej na zmiany w Trybunale Konstytucyjnym.

Prezydencka minister Małgorzata Paprocka. Fot. PAP/Kalbar
Prezydencka minister Małgorzata Paprocka. Fot. PAP/Kalbar

Jak informowała "Gazeta Wyborcza", na najbliższym posiedzeniu Sejmu koalicja rządząca planuje skupić się na kwestiach związanych z Trybunałem Konstytucyjnym. Według gazety, Sejm za pośrednictwem uchwał może stwierdzić wadliwość wyboru tzw. sędziów dublerów: Mariusza Muszyńskiego, Jarosława Wyrembaka i Justyna Piskorskiego.

Według prezydenckiej minister, byłyby to działania "absolutnie niezgodne z konstytucją". "Trzeba przypomnieć skąd się wziął problem tzw. sędziów dublerów - czyli próbę nielegalnego wyboru przez PO sędziów "na zapas"" - powiedziała na antenie Polsat News Małgorzata Paprocka.

W jej ocenie, zaproponowane rozwiązania to byłaby kolejna próba zmiany sytuacji faktycznej "nielegalnymi metodami" i "kolejny zamach na organ działający - w ocenie pana prezydenta - zgodnie z prawem".

Paprocka zwróciła uwagę na procedurę powoływania sędziów TK. "Sejm wybiera - i to są osoby wybrane. Natomiast sędzią się staje po złożeniu ślubowania wobec prezydenta. Wszystkie te osoby to zrobiły" - podkreśliła.

Jej zdaniem, takie uchwały bezprawnie zakwestionowałyby status sędziów i ich orzeczenia. "Pogłębienie chaosu prawnego będzie obciążać tylko jedną stronę sporu politycznego" - dodała.(PAP)

ep/

Zobacz także

  • Michał Wawrykiewicz. Fot. PAP/Wiktor Dąbkowski
    Michał Wawrykiewicz. Fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

    Wawrykiewicz: polskie państwo musi działać zdecydowanie, by zapewnić orzekanie czwórce sędziów TK

  • Trybunał Konstytucyjny (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Trybunał Konstytucyjny (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Radek Pietruszka

    ETPCz nakazał dopuszczenie do orzekania czwórki sędziów TK wybranych przez Sejm. Jest reakcja Trybunału Konstytucyjnego

  • Siedziba Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Siedziba Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Sprawa niedopuszczenia do orzekania sędziów TK. Prokuratura wszczęła śledztwo

  • Sędzia Krystian Markiewicz. Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Sędzia Krystian Markiewicz. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Sędzia Markiewicz: złożyliśmy do prezesa TK pismo, by umożliwił nam wykonywanie obowiązków

Serwisy ogólnodostępne PAP