Michał Gramatyka dla PAP: cyberbezpieczeństwo wśród tematów dla komisji ds. służb specjalnych

2023-11-21 17:13 aktualizacja: 2023-11-22, 09:43
Poseł KP Polska 2050 - Trzecia Droga Michał Gramatyka. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Poseł KP Polska 2050 - Trzecia Droga Michał Gramatyka. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Kwestie cyberbezpieczeństwa znajdą się zapewne wśród tematów, które zaproponuję do omówienia sejmowej komisji ds. służb specjalnych - powiedział we wtorek PAP jej nowy przewodniczący Michał Gramatyka (Polska 2050 - Trzecia Droga).

Komisja wybrała go we wtorek ze swojego siedmioosobowego grona podczas pierwszego posiedzenia, które otworzył wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak. Wiceprzewodniczącym komisji został wybrany Marek Biernacki (PSL - Trzecia Droga).

Gramatyka powiedział PAP, że posłowie zwrócą się do marszałka Sejmu o zgodę na drugiego wiceprzewodniczącego komisji. Wyjaśnił, że jeszcze nie wyznaczył terminu kolejnego posiedzenia, lecz zrobi to w najbliższych dniach.

Dodał, że we wtorek posłowie w Sejmie otrzymali książkę na temat Pegasusa i zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem, a jednym z członków komisji jest poseł Krzysztof Brejza, który najprawdopodobniej był ofiarą tego typu rozpracowania operacyjnego.

"Dlatego te tematy na pewno będą jednymi z pierwszych, które zaproponuję komisji do omówienia" - wskazał.

Przedstawiciele koalicji zapowiadali przed wtorkowym wyborem składu komisji, że przewodnictwo komisji będzie rotacyjne i będą się wymieniać, również z przedstawicielami opozycyjnych klubów. Przez poprzednie dwie kadencje ta zasada nie obowiązywała - szefem komisji był przez ostatnie cztery lata Waldemar Andzel, a wiceszefem Jarosław Krajewski(PiS).

Nowy szef dopytywany czy tak jak przed ośmiu laty powróci zasada, że prezydium zmienia się co sześć miesięcy powiedział, że na wtorkowym posiedzeniu jeszcze nie było mowy o szczegółach pracy komisji. Zostaną ona ustalone w najbliższym czasie - zapewnił.

Michał Gramatyka ma 52 lata, jest absolwentem i doktorem nauk prawnych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, radcą prawnym i adiunktem na uczelni. Zajmował się naukowo kryminalistyką. Był doradcą sejmowej komisji śledczej ds. ustalenia okoliczności śmierci Barbary Blidy.

Był posłem poprzedniej kadencji, pracował m.in. w komisjach cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii, administracji i spraw wewnętrznych, komisji ds. kontroli państwowej.(PAP)

Autor: Aleksander Główczewski

mmi/