O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Minister obrony Izraela: nie pozwolimy, by łódź z Gretą Thunberg zbliżyła się do Strefy Gazy

Izraelski minister obrony Israel Kac zapowiedział, że wojsko nie pozwoli, by zmierzający do Strefy Gazy jacht z 12 aktywistami na pokładzie, w tym Gretą Thunberg, dostał się w pobliże tego terytorium. Działacze chcą przełamać blokadę morską Strefy Gazy.

Jacht z pomocą humanitarną. Fot. EPA/ORIETTA SCARDINO
Jacht z pomocą humanitarną. Fot. EPA/ORIETTA SCARDINO

"Poleciłem wojsku, by jacht Madleen nie dotarła do Strefy Gazy. Zwracam się do antysemitki Grety i jej przyjaciół: powinniście zawrócić, bo nie przedostaniecie się do Gazy" - przekazał Kac w oświadczeniu.

Minister podkreślił, że Izrael nie pozwoli na przełamanie blokady morskiej Strefy Gazy, ponieważ jej pierwszym celem jest uniemożliwienie przekazywania broni Hamasowi - "morderczej organizacji terrorystycznej, która popełnia zbrodnie wojenne i przetrzymuje izraelskich zakładników".

Więcej

Zobacz galerię (3)
Fot. PAP/EPA/ORIETTA SCARDINO
Fot. PAP/EPA/ORIETTA SCARDINO

Wypłynął żaglowiec z pomocą dla Strefy Gazy. Na pokładzie m.in. Greta Thunberg [ZDJĘCIA]

Oprócz szwedzkiej aktywistki żaglowcem Madleen płynie też m.in. znany z serialu "Gra o tron" irlandzki aktor Liam Cunningham i francuska eurodeputowana palestyńskiego pochodzenia Rima Hassan.

Rejs zorganizowała grupa Freedom Flotilla Coalition (FFC). Organizacja przekazała, że transportuje symboliczną ilość pomocy humanitarnej, ale głównym celem jest "bezpośrednia, pozbawiona przemocy akcja, wymierzona w prowadzone przez Izrael nielegalne oblężenie (Strefy Gazy - PAP) i rosnącą liczbę zbrodni wojennych" popełnianych podczas trwającej wojny.

Łódź z aktywistami wypłynęła na początku czerwca z Katanii na Sycylii, w sobotę dotarła do Egiptu.

Różne organizacje pozarządowe od ponad 15 lat organizują konwoje morskie, których celem jest przełamanie izraelskiej blokady Strefy Gazy i dostarczenie do niej pomocy humanitarnej. Najbardziej znanym przykładem była Flotylla Wolności, która w 2010 r. została zaatakowana na wodach międzynarodowych przez wojska izraelskie. Zginęło dziewięciu aktywistów.

"Bez względu na to, jak niebezpieczna jest ta misja, z całą pewnością nie jest tak groźna, jak milczenie całego świata w obliczu ludobójstwa" - deklarowała Thunberg na początku rejsu.

Z Jerozolimy Jerzy Adamiak (PAP)

adj/ sp/ grg/

Zobacz także

  • Fot. PAP/EPA/ANDREA MEROLA
    Fot. PAP/EPA/ANDREA MEROLA

    Protesty przeciw udziałowi Izraela w Biennale Sztuki w Wenecji [WIDEO]

  • Palestyńczycy ze Strefy Gazy wspinających się na ciężarówkę z pomocą humanitarną, fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER
    Palestyńczycy ze Strefy Gazy wspinających się na ciężarówkę z pomocą humanitarną, fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

    Fotograf EPA wyróżniony na konkursie World Press Photo

  • Strefa Gazy, fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER
    Strefa Gazy, fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

    Sprawa odbudowy Strefy Gazy. Kallas podała potencjalną kwotę

  • PAP/EPA/HAITHAM IMAD
    PAP/EPA/HAITHAM IMAD

    Starcia i naloty w Strefie Gazy. Co najmniej 10 zabitych mimo rozejmu [WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP