MSZ podsumowuje Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa. Ważne spotkania ministra Sikorskiego

2024-02-18 22:28 aktualizacja: 2024-02-19, 06:43
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, fot. PAP/EPA/ANNA SZILAGYI
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, fot. PAP/EPA/ANNA SZILAGYI
Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa odbył szereg spotkań dwustronnych, zarówno ze swoimi odpowiednikami, jak i innymi partnerami zagranicznymi, wziął też udział w kilku panelach dyskusyjnych – podało MSZ.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało w niedzielę informację na temat udziału ministra Sikorskiego w konferencji, która rozpoczęła się w piątek, a zakończyła w niedzielę.

Resort przekazał m.in., że szef polskiego MSZ przemawiał podczas śniadania inaugurującego wydarzenie, a także – wraz m.in. z szefem dyplomacji Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem – uczestniczył w panelu dyskusyjnym „Jak uzupełnić produkcję zbrojeniową w Europie”.

Okazją do otwartej dyskusji nad globalnymi problemami bezpieczeństwa były również pozostałe wydarzenia towarzyszące, w których wziął udział minister Sikorski: „Reagan – Thatcher dinner” oraz „John McCain dinner”.

Na marginesie pierwszego dnia Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa minister Sikorski miał okazję wymienić poglądy z grupą amerykańskich senatorów, na czele z senatorem Jamesem E. Rischem, oraz rozmawiał z Davidem Lammy – ministrem spraw zagranicznych w brytyjskim „Gabinecie Cieni”.

W ramach dyskusji „Flank-Tastic? Mapping NATO’s Eastern Deterrence and Defence” minister Sikorski poruszył kwestię wyzwań stojących przed Sojuszem Północnoatlantyckim, m.in. postępów Ukrainy na drodze do członkostwa w NATO czy problemu zwiększenia wydatków na obronność.

W rozmowie z szefem dyplomacji Chin Wangiem Yi, w której uczestniczył też szef BBN Jacek Siewiera, omówiono stan stosunków polsko-chińskich, perspektywy zakończenia wojny na Ukrainie, jak również planowaną wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Chińskiej Republice Ludowej.

Z kolei z ministrem spraw zagranicznych Indii Subrahmanyamem Jaishankarem szef polskiej dyplomacji odbył pogłębioną dyskusję nt. konfliktu na Ukrainie, ale także o ważniejszych kwestiach z agendy stosunków dwustronnych.

O polskim wsparciu dla walczącej Ukrainy i perspektywach europejskiej współpracy obronnej minister Sikorski rozmawiał z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Margrethe Vestager.

W Monachium szef polskiej dyplomacji zabrał również głos podczas dyskusji panelowej „Adding Chairs to the Table: A Deeper, Wider, and More Capable EU?”, na której obecna była m.in. wicepremier Ukrainy Olha Stefaniszyna.

Minister Sikorski – jak relacjonuje MSZ - podkreślił, że problem ukraińskiego zboża i przewoźników musi być rozwiązany, by nie przysłonił on ogólnego obrazu polskiej solidarności z Kijowem.

„Polska jest w czołówce krajów pomagających Ukrainie, ale rolnicy i przewoźnicy to dwie grupy, które „płacą najbardziej bezpośrednią cenę” za europejską solidarność – ocenił. Już w bezpośredniej rozmowie z ukraińską polityk minister Sikorski omówił ponadto kwestie dwustronne, potrzeby armii Ukrainy i oczekiwania tego kraju wobec nadchodzącego szczytu NATO w Waszyngtonie.

Szef polskiego MSZ odbył także spotkania ze swoimi odpowiednikami z Liechtensteinu, Dominique Hasler, oraz Armenii – Araratem Mirzoyanem. Rozmowa z minister Hasler poświęcona była dobrej współpracy Polski i Liechtensteinu w ramach EOG, strefy Schengen oraz na forach wielostronnych.

Z kolei w rozmowie z armeńskim politykiem minister Sikorski podkreślił dobry stan naszych stosunków, poparcie Polski dla pokojowego rozwiązania konfliktu z Azerbejdżanem, jak też możliwości pogłębienia współpracy Armenii z UE.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa (Munich Security Conference) organizowana jest od 1963 r. Stanowi wiodące forum dyskusji na temat bieżących problemów bezpieczeństwa międzynarodowego w gronie szefów państw i rządów, ministrów spraw zagranicznych i obrony, parlamentarzystów oraz przedstawicieli mediów i nauki.

 

Autorka: Malwina Tkacz

sma/