Szef MSWiA: budowa zapory na granicy będzie prowadzona 24 godziny na dobę

2021-11-15 16:21 aktualizacja: 2021-11-15, 19:19
Wizualizacja zapory na granicy polsko-białoruskiej. Fot. PAP/Piotr Nowak
Wizualizacja zapory na granicy polsko-białoruskiej. Fot. PAP/Piotr Nowak
Budowa zapory na granicy rozpocznie się jeszcze w tym roku - napisał na Twitterze szef MSWiA Mariusz Kamiński. Dodał, że prace będą prowadzone równolegle na czterech odcinkach, 24 godziny na dobę.

"Budowa zapory na granicy rozpocznie się jeszcze w tym roku. Prace będą prowadzone równolegle przez różne firmy na czterech odcinkach, 24 godziny na dobę w trybie trzyzmianowym" - napisał Kamiński.

Zaznaczył, że to główne rekomendacje po poniedziałkowym posiedzeniu zespołu międzyresortowego ds. budowy zapory.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią ma powstać stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora wzdłuż granicy z Białorusią powstanie na długości 180 km na terenie Podlasia. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug. Zapora będzie miała 5,5 m wysokości. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Pod koniec września Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni. (PAP)

dsk/