Nie żyje Kamil Durczok. Wzruszające pożegnanie byłej żony

2021-11-16 08:09 aktualizacja: 2021-11-16, 20:48
Kamil Durczok, fot. PAP/Andrzej Grygiel
Kamil Durczok, fot. PAP/Andrzej Grygiel
Nie żyje dziennikarz i publicysta Kamil Durczok, miał 53 lata. Informację o jego śmierci przekazali rano w mediach społecznościowych jego znajomi i branżowe portale. Potwierdziła ją również na Facebooku była żona dziennikarza, Marianna Dufek. Zamieściła też wzruszający post z archiwalnymi zdjęciami Durczoka.

„Nie żyje mój przyjaciel Kamil. Nie mogę w to uwierzyć” - napisał na Facebooku znany śląski dziennikarz Witold Pustułka.

Jak podawała Interia, dziennikarz zmarł w szpitalu w Katowicach we wtorek nad ranem. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne imienia profesora Kornela Gibińskiego w Katowicach, do którego trafił dziennikarz potwierdziło tę informację. Dziennikarz miał krwotok.

Dziennikarz Kamil Durczok trafił do szpitala w poniedziałek po południu, zmarł we wtorek nad ranem w wyniku zaostrzenia przewlekłej choroby i zatrzymania krążenia – podał szpital.

"Pacjent został przyjęty wczoraj o godzinie 13.45 na Izbę Przyjęć, przekazany na oddział Chorób Wewnętrznych, Autoimmunologicznych i Metabolicznych, a następnie przekazany na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii" – podało biuro prasowe placówki.

"Stan pacjenta określano jako bardzo ciężki. Pacjent zmarł o godzinie 4.23 (16.11 br.) w wyniku zaostrzenia przewlekłej choroby i zatrzymania krążenia" – czytamy w komunikacie szpitala, w którym dodano też:  "Łączymy się myślami z rodziną w tym trudnym czasie oraz składamy najszczersze wyrazy współczucia".

Była żona Marianna Dufek pożegnała zmarłego dziennikarza publikując archiwalne zdjęcia Durczoka, na niektórych z nich występują wspólnie. "Tak zapamiętam. Odpoczywaj spokojnie" - napisała na Facebooku.

Durczok związał się z ówczesną dziennikarką TVP Katowice w 1995 r. Rozwiedli się w 2017 r. Mają syna Kamila.

Kim był Kamil Durczok?

Kamil Durczok urodził się w 1968 roku w Katowicach, w tym mieście rozpoczynał pracę w dziennikarstwie – najpierw w studenckim radiu „Egida”, później w radiu TOP i TVP Katowice.

W Telewizji Polskiej pracował od 1993 do 2006 roku, od 1996 r. - na antenie ogólnopolskiej, prowadząc m.in. „Wiadomości”, był też autorem wywiadów na antenie RMF FM. W 2006 roku został dziennikarzem telewizji TVN. Był redaktorem naczelnym i prowadzącym „Faktów”.

„Wszystko rozsypało się po artykule w tygodniku Wprost w 2015 roku (który opisał mobbing i molestowanie w TVN). Od tego też czasu Kamil Durczok pojawiał się w przestrzeni publicznej jako osoba z coraz większymi kłopotami” - napisał dziennikmetropolii.pl, przypominając, że Durczok zaprzeczył oskarżeniom dotyczącym molestowania. TVN rozstał się z nim za porozumieniem stron w marcu 2015 roku. W 2019 roku został wydawcą i redaktorem naczelnym portalu Silesion.pl.

Press.pl przypomina, że Durczok był laureatem wielu nagród branżowych, m.in. nagrody Grand Press dla dziennikarza roku (2000), Złotej Telekamery w kategorii Informacje (2008) oraz Wiktora dla najwyżej cenionego dziennikarza, komentatora i publicysty (2004).

Kilkanaście lat temu chorował na nowotwór. O swej walce z chorobą napisał książkę pt. "Wygrać życie".

Od dłuższego czasu zmagał się z problemami ze zdrowiem, o czym informował w mediach społecznościowych. W listopadzie 2020 r. pisał na Facebooku: "Noście te cholerne maski! Proszę. Od tygodni nie mogę wyjść z choroby. W piątek był wymaz, wynik ujemny, ale lekarze twierdzą, że mam ewidentne objawy covidovca, więc powtórka badania w kolejny piątek. Jeśli faktycznie objawy są takie jak u mnie, to nikomu nie życzę podobnych "wrażeń". (...)Trzymajcie się ciepło, jak będę miał trochę więcej siły, z pewnością napiszę kilka zdań o tym, co te dranie z nami wyrabiają. Zdrówka".

Kolejny z niepokojących wpisów pojawił się też 21 maja tego roku.

Kamil Durczok nie żyje. Kondolencje

"Spoczywaj w pokoju Kamilu. Wachuj nos tam na wiyrchu wszyskich, szykuj się, aż i my tam przyjdymy..." - pożegnał dziennikarza Bartosz T. Wieliński z "Gazety Wyborczej".

"Zmarł Kamil Durczok. Żegnaj Kolego! Będziemy się dalej sprzeczać o pryncypia, ale już po drugiej stronie" - napisał Michał Kobosko, wiceprezes stowarzyszenia Polska 2050.

napisał na Twitterze Michał Kobosko, wiceprezes stowarzyszenia Polska 2050 Szymona Hołowni.

Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-kamil-durczok-zmarl-w-szpitalu-wspomnienia-o-dziennikarzu,nId,5648447#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Wspomnienie o Durczoku zamieścił też jezuita o. Grzegorz Kramer, członek rady programowej Deon.pl.

Spoczywaj w pokoju Kamilu. Wachuj nos tam na wiyrchu wszyskich, szykuj się, aż i my tam przyjdymy..." - napisał dziennikarz "Gazety Wyborczej" Bartosz T. Wieliński.

Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-kamil-durczok-zmarl-w-szpitalu-wspomnienia-o-dziennikarzu,nId,5648447#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

(PAP, Interia)

js/