Dwie duże grupy migrantów próbowały sforsować granicę. SG: w akcji brały udział białoruskie służby, użyto lasera

2021-11-17 09:18 aktualizacja: 2021-11-17, 14:12
Fot. PAP/Irek Dorożański
Fot. PAP/Irek Dorożański
Straż Graniczna zapobiegła ostatnio dwóm próbom siłowego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Jak podała SG, strona białoruska kierowała w kierunku polskich służb oślepiające światło. Niektórzy cudzoziemcy rzucali kamieniami w stronę polskich funkcjonariuszy.

Straż Graniczna na Twitterze opublikowała nagranie przedstawiające "obraz po wczorajszej próbie forsowania granicy w okolicy przejścia granicznego Kuźnica-Bruzgi". Sytuacja w rejonie przejścia jest spokojna, grupy migrantów koczują za zasiekami wzdłuż linii granicy.

Jak przekazała PAP rzecznik SG ppor. Anna Michalska, do jednej z prób forsowania granicy doszło we wtorek ok. godz. 23 w Dubiczach Cerkiewnych. "Była to grupa około 100 osób, z czego 50 z nich bardziej agresywnie próbowało forsować granicę" – powiedziała Michalska.

Do drugiej próby doszło ok. godz. 18 na odcinku granicy polsko-białoruskiej ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze. Jak powiedziała rzeczniczka, agresywna grupa ok. 50 osób próbowała siłowo przedostać się do Polski. "Strona białoruska kierowała w naszą stronę oślepiające światło z użyciem lasera koloru zielonego" – powiedziała rzecznik SG. Na Twitterze dodano, że cudzoziemcy rzucali kamieniami w stronę polskich służb. Na dołączonym nagraniu zaprezentowane są zdjęcia nocne, na których widać, jak ze strony białoruskiej kierowane jest przez kogoś oślepiające światło w stronę polskich służb.

"Obu próbom zapobiegliśmy. Nikt nie przedostał się w głąb Polski" – dodała Michalska.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego 5,5 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na terenie Podlasia. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug. (PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

dsk/