Ile zakażeń? Wiceminister ujawnił najnowsze dane MZ. "Nie planuje się wprowadzania nowych obostrzeń"

2021-11-19 09:02 aktualizacja: 2021-11-19, 11:02
Waldemar Kraska. Fot. PAP/Marcin Obara
Waldemar Kraska. Fot. PAP/Marcin Obara
Myślę, że dziś nie przekroczymy 24 tys. zakażeń - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że obecnie nie planuje się wprowadzania nowych obostrzeń w związku z pandemią, podkreślał jednak konieczność przestrzegania już obowiązujących zasad sanitarnych.

Kraska w TVP 1 poinformował, że z danych, które dotarły w czwartek wieczorem do ministerstwa, wynika, że w piątkowym raporcie liczba zakażeń SARS-CoV-2 nie przekroczy 24 tys. Oficjalne dobowe dane resort publikuje około godz. 10:30.

"To też jest na pewno dużo, ale mam nadzieję, że ta sytuacja będzie się stabilizowała. Aczkolwiek do polskich szpitali ciągle trafia dużo pacjentów, przekroczyliśmy 16 tys. osób, które są hospitalizowane - to jest bardzo dużo. Mamy w tej chwili ponad 22 tys. przygotowanych łózek, chcemy żeby do końca listopada tych łóżek było ponad 26 tys." - powiedział.

Dwa modele możliwego przebiegu IV fali pandemii

Poinformował, że przygotowane zostały dwa różne modele możliwego przebiegu IV fali pandemii. Pierwszy z nich przewiduje, że szczyt zakażeń będzie w następnym tygodniu i osiągnie on ok. 30 tys. przypadków w ciągu doby. Drugi model przewiduje, że szczyt zakażeń będzie później - ok. 10-15 grudnia - a liczba zakażeń będzie wyższa.

Kraska: zrobiliśmy sondaż, który pokazał, że wyborcy PiS i PO po równo są przeciwni restrykcjom

Zrobiliśmy sondaż, który pokazał, że wyborcy Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej po równo są przeciwni pewnym restrykcjom, a największa grupa, która jest przeciwna, to osoby które najczęściej nie chodzą do wyborów i zwolennicy Konfederacji - powiedział Kraska.

Wiceszef MZ w TVP1 po raz kolejny informował, że obecnie nie są planowane nowe restrykcje w związku z pandemią i podkreślał konieczność przestrzegania już obowiązujących zasad. Kraska odniósł się też do opinii, że rząd nie chce wprowadzać nowych restrykcji, ponieważ takiemu rozwiązaniu przeciwni są wyborcy Prawa i Sprawiedliwości.

"My zrobiliśmy sondaż, który pokazał, że i wyborcy Prawa i Sprawiedliwości, i Platformy Obywatelskiej po równo są przeciwni pewnym restrykcjom, a największa grupa, która jest przeciwna, to są oczywiście osoby które najczęściej nie chodzą do wyborów i oczywiście zwolennicy Konfederacji" - powiedział.

Wiceminister przypomniał o konieczności przestrzegania podstawowych zasad sanitarnych jak dystans, dezynfekcja, maseczka i zachęcił do szczepień przeciw COVID-19.

(PAP)

Autorka: Olga Zakolska

dsk/