Dunnigan z Departamentu Stanu: uważam, że sankcje przynoszą efekty

2021-11-19 07:14 aktualizacja: 2021-11-19, 09:36
Zastępca Asystenta Sekretarza Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych ds. Europy Środkowo-Wschodniej Robin Dunnigan Fot. PAP/Marcin Obara
Zastępca Asystenta Sekretarza Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych ds. Europy Środkowo-Wschodniej Robin Dunnigan Fot. PAP/Marcin Obara
Uważam, że sankcje przynoszą efekty. Razem z UE pracujemy nad kolejnymi. Nie złagodzimy naszej presji dopóki Łukaszenko nie rozwiąże kryzysu na granicy, ale też uwolni więźniów - powiedziała "Rz" Robin Dunnigan z Departamentu Stanu.

Robin Dunnigan z Departamentu Stanu pytana była w piątkowej "Rzeczpospolitej" o kryzys związany z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej.

"Uważam, że sankcje przynoszą efekty. Razem z Unią pracujemy nad kolejnymi. Nie złagodzimy naszej presji dopóty, dopóki Łukaszenko nie rozwiąże kryzysu na granicy, ale też uwolni więźniów, pozwoli na wolne i uczciwe wybory pod kontrolą międzynarodowych obserwatorów oraz podejmie dialog z białoruską opozycją" - powiedziała Dunnigan.

Dodała, że USA są bardzo zaniepokojone sytuacją na granicy. "Wielokrotnie apelowaliśmy do Łukaszenki, aby przestał wykorzystywać migrantów. To niezwykle nieludzki, bezduszny proceder!" - zaznaczyła.

Odnosząc się do pytania o potencjalne zaangażowanie NATO w kryzys, powiedziała, że nie chce spekulować o roli sojuszu. "O tym musi zdecydować sam Sojusz, wszyscy jego członkowie. Powiem jednak, że NATO bardzo uważnie przygląda się rozwojowi wypadków na polsko-białoruskiej granicy" - powiedziała dziennikowi Dunnigan.(PAP)
io/