Sondaż. Ponad połowa Polaków uważa, że w czasie ataku na granice opozycja powinna wspierać rząd

2021-11-21 16:32 aktualizacja: 2021-11-21, 19:46
Fot. MAXIM GUCHEK PAP/EPA
Fot. MAXIM GUCHEK PAP/EPA
Jak wynika z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl, ponad połowa Polaków - 52 proc. - uważa, że w czasie ataku na granice opozycja powinna wspierać polski rząd.

Z sondażu wynika również, że zdaniem 13 proc. Polaków opozycja nie powinna się wypowiadać w tej sprawie. Z kolei co 10 badany - czyli 10 proc. - sądzi, że opozycja powinna krytykować działania polskiego rządu. Odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało natomiast 25 proc. badanych.

"Badanie potwierdza, że Polacy dostrzegają powagę sytuacji i oczekują od wszystkich sił politycznych zachowania jedności w krytycznej chwili" – napisano na portalu wPolityce.pl.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (wywiad wspomagany komputerowo) na panelu internetowym. Przeprowadzono je na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1069 Polaków w dniach od 12 do 15 listopada.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug. (PAP)

dsk/