Osoby pełnoletnie mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie

2021-11-22 10:54 aktualizacja: 2021-11-22, 16:21
Fot. PAP/Marek Zakrzewski
Fot. PAP/Marek Zakrzewski
Osoby pełnoletnie od wtorku mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie – poinformował na briefingu prasowym rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Adrusiewicz. W poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt nowelizacji w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022. Został on skierowany do publikacji w Dzienniku Ustaw.

Rzecznik zaznaczył, że nie ma dużego zainteresowania grup, które mają refundowane szczepienia przeciw grypie, "stąd też szybka decyzja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i uruchomienie od jutra szczepień dla osób w wieku 18 plus".

"Każdy kto ukończył osiemnasty rok życia, może pójść do przychodni, która jest punktem szczepień i poprosić o zaszczepienie (przeciw grypie – przyp. PAP). Nie ma powodów, by POZ odmawiał, bo jest ponad 1 mln szczepionek dostępnych w tej chwili w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i te szczepionki na bieżąco można przekazywać" – zapewnił.

Szczepienia będą wykonywane do 31 marca 2022 roku

Przepisy rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022 wejdą w życie dzień po ich publikacji. 

Zgodnie z nowymi przepisami osoby, które najpóźniej w dniu przeprowadzenia szczepienia ukończyły 18 lat (ok. 30 mln osób) będą mogły zaszczepić się bezpłatnie w istniejących punktach szczepień. Jest ich około 3 tys. Rzecznik prasowy MZ zapowiedział, że będą to mogły uczynić faktycznie od wtorku.

"Za podjęciem działań prewencyjnych oraz zmierzających do wykorzystania zgromadzonych rezerw strategicznych przez zmianę grupy uprawnionej na osoby, które najpóźniej w dniu przeprowadzenia szczepienia ukończyły 18. rok życia, przemawia aktualny stan zaszczepienia ogólnej populacji (wiek 0,5 - 100 lat) do dnia 5 listopada 2021 r. szacowany na poziomie 1 mln osób" - napisano w ocenie skutków regulacji. 

Tymczasem - jak podano - do 5 listopada liczba osób z grona uprawnionych do refundacji nie przekroczyła 250 tys. osób, "przy docelowej szacowanej realizacji 3 mln szczepień". 

Szczepienia będą wykonywane do 31 marca 2022 roku lub do wyczerpania zapasów z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Dotychczas refundowano szczepionkę 13 grupom osób wskazanym do szczepienia z racji narażenia w sposób szczególny na zakażenie wirusem tej choroby  w wyniku wykonywanych obowiązków zawodowych (m.in. osobom zatrudnionym w podmiotach leczniczych, żłobkach, placówkach oświatowych), z powodu miejsca ich pobytu (domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze, hospicja, oddziały opieki długoterminowej) lub wieku (osoby powyżej 75 lat). (PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

io/mmi

PAP/