Otwarto kioski pomiarowe w wojewódzkich oddziałach NFZ. "Profilaktyka powinna być codziennością dbania o nasze zdrowie"

2021-11-22 22:33 aktualizacja: 2021-11-23, 07:56
Fot. PAP/Paweł Supernak
Fot. PAP/Paweł Supernak
Profilaktyka powinna być codziennością dbania o nasze zdrowie - napisał w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski na Twitterze, zachęcając do przetestowania kiosków pomiarowych, które stanęły we wszystkich oddziałach wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wspólnie z Ministerstwem Zdrowia NFZ rozpoczął nową akcję prozdrowotną. We wszystkich oddziałach wojewódzkich NFZ utworzono stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia. W samoobsługowych punktach dorośli na miejscu mogą wykonać najważniejsze pomiary medyczne: wzrostu, masy ciała, składu ciała, ciśnienia tętniczego krwi oraz kreślić wskaźnik BMI (indeks masy ciała), które określają ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne.

W każdym z nich pracuje profesjonalny doradca, który - jak zapewniają przedstawiciele NFZ - pomoże skorzystać z programów ochrony zdrowia oraz podpowie, jak wykonać podstawowe pomiary w tzw. samoobsługowym kiosku profilaktycznym. Urządzenie przeznaczone jest dla osób powyżej 18. roku życia.

Przeciwwskazania do korzystania z kiosków

Z Kiosku Profilaktycznego nie mogą skorzystać osoby posiadające rozrusznik serca, elektroniczne urządzenia wspomagające życie (np. sztuczne serce, sztuczne płuco), przenośne urządzenia diagnostyczne (np. elektrokardiograf, holter).

Niezalecane jest, aby z Kiosku Profilaktycznego korzystały kobiety ciężarne, osoby, które odczuwają duszności, zawroty głowy czy ataki paniki w małych, zamkniętych przestrzeniach i osoby odczuwające drgawki (epilepsja fotogenna) podczas wpatrywania się w ekran.

Niezalecane jest, aby z analizatora składu ciała korzystały osoby powyżej 81. roku życia, osoby z gorączką, osoby będące w trakcie intensywnej budowy masy mięśniowej, osoby dializowane, z osteoporozą w zaawansowanym stadium i obrzękami. Osoby niewidome, głuche oraz z niepełnosprawnością ruchową w stopniu znacznym korzystają z Kiosku Profilaktycznego z pomocą opiekuna.

W przypadku osób z niepełnosprawnością ruchową, niemożliwe jest wykonanie analizy składu ciała przy pomocy urządzenia znajdującego się w Kiosku Profilaktycznym.

Pomiar ciśnienia krwi

Na 30 minut przed pomiarem ciśnienia krwi należy ograniczyć spożycie kawy, herbaty, alkoholu, napojów energetycznych, przed pomiarem nie należy palić papierosów, stosować leków pobudzających lub innych substancji zwiększających aktywność serca oraz ciśnienia krwi w krwioobiegu.

Przed rozpoczęciem pomiaru należy odpocząć około 10-15 minut, usiąść wygodnie, ponieważ stres i pobudzenie mogą wpływać na wynik pomiaru ciśnienia.

Pomiar powinien być przeprowadzony na niedominującej ręce, czyli jeśli jesteś praworęczny, ciśnienie powinno być mierzone na lewej ręce, jeśli jesteś leworęczny zmierz ciśnienie krwi na prawej ręce, należy przyjąć pozycję siedzącą, zaleca się, aby ręka / przedramię było stabilne, wyprostowane, oparte o blat stołu, należy uważać, aby podwinięty rękaw koszuli czy bluzki nie zwinął się tworząc dodatkową opaskę uciskową, przed skorzystaniem z urządzenia należy zdezynfekować dłonie oraz przedramię.

W celu umówienia się na konsultację i pomiary w siedzibie swojego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia należy zadzwonić na Telefoniczną Informację Pacjenta pod numer: 800 190 590 uzupełniając formularz na stronie internetowej oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

ja/