Frontex: wzmocniona kontrola na granicy uniemożliwiła duży przepływ migrantów z Białorusi

2021-11-23 18:59 aktualizacja: 2021-11-23, 19:31
Fot. PAP/EPA/STRINGER
Fot. PAP/EPA/STRINGER
Sąsiadujące z Białorusią państwa członkowskie Unii Europejskiej znacznie wzmocniły środki kontroli granic w ramach wprowadzonych stanów wyjątkowych, co uniemożliwiło w październiku duże przepływy migrantów z Białorusi do UE - poinformował we wtorek Frontex.

Na wschodniej granicy UE łączna liczba wykrytych przypadków nielegalnego przekroczenia granicy w 2021 roku wyniosła niemal 8 tys., czyli 15 razy więcej niż w 2020 r., a migranci pochodzili głównie z Iraku, Afganistanu i Syrii.

"W 2021 r. najbardziej ucierpiała unijna granica z Białorusią. Po osiągnięciu historycznego maksimum w lipcu, kiedy wykryto ponad 3200 nielegalnych przekroczeń, w kolejnych miesiącach napływ migrantów na wschodnim szlaku lądowym zmniejszył się do ponad 600 przekroczeń w październiku 2021 r." - przekazała zajmująca się ochroną europejskich granic agencja UE.

Według wstępnych obliczeń liczba nielegalnych przekroczeń granic zewnętrznych UE w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy bieżącego roku wzrosła o prawie 70 proc. (do 160 tys.) i o 45 proc. w porównaniu ze stanem sprzed pandemii w 2019 r.

W październiku na głównych szlakach migracyjnych do Europy doszło do blisko 22,8 tys. nielegalnych przekroczeń granicy, o 30 proc. więcej niż w 2020 r., kiedy obowiązywały ograniczenia związane z pandemią i o 18 proc. więcej w porównaniu z październikiem 2019 r. Aż 40 proc. nielegalnych przekroczeń granic unijnych miało miejsce na Bałkanach Zachodnich.

Frontex zwrócił również uwagę na znaczący wzrost w październiku nielegalnych przekroczeń na szlaku środkowośródziemnomorskim (o 85 proc. więcej niż w poprzednim roku). Rośnie liczba migrantów przybywających do Włoch drogą morską z Turcji: Tunezyjczyków, Banglijczyków i Egipcjan.

W trakcie 2021 roku wzrost nielegalnych przekroczeń odnotowano również na szlaku zachodniośródziemnomorskim, używanym głównie przez Algierczyków i Marokańczyków, oraz zachodnioafrykańskim, gdzie większość migrantów pochodzi z Maroka i Afryki Subsaharyjskiej.

Utworzona w 2004 r. Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej ma na celu pomagać państwom członkowskim UE i państwom stowarzyszonym w ramach Schengen w ochronie granic zewnętrznych unijnej przestrzeni swobodnego przepływu osób.

Joanna Baczała (PAP)

kgr/