Nowa mutacja wirusa. Posiedzenie sztabu kryzysowego i zespołu ds. badań genomu i mutacji COVID-19

2021-11-29 07:49 aktualizacja: 2021-11-29, 12:39
Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Fot. PAP/Łukasz Gągulski
O godz. 14 zbierze się zespół ds. badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV-2, który działa w Ministerstwie Zdrowia - powiedział w poniedziałek wiceszef resortu Waldemar Kraska, pytany o mutację OMICRON. Z kolei o godz. 11 rozpoczęło się zebranie specjalnego sztabu kryzysowego.

Wiceszef MZ pytany w Polsat News o nową mutację koronawirusa - OMICRON, podkreślił, że "jest ona bardzo poważną sytuacją". "Zresztą wszystkie kraje podchodzą do nowej mutacji bardzo poważnie. Tak samo Polska przygląda się jej uważnie" - dodał.

Kraska poinformował też, że w poniedziałek o godz. 14 zbierze się zespół ds. badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV2. Zespół działa w Ministerstwie Zdrowia od 10 maja.

Przekazał, że zespół obradował też w ubiegłym tygodniu. "Także rozmawialiśmy o tej sytuacji, bo jest dość dynamiczna, jeśli chodzi o pojawienie się nowej mutacji" - podkreślił.

Wiceszef resortu zdrowia poinformował, że w poniedziałek o godz. 11 odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego. "Na pewno będziemy się pochylali nad różnymi rozwiązaniami. Bo sytuacja jest inna niż jeszcze kilkanaście dni temu" - powiedział Kraska.

O posiedzeniu specjalnego sztabu kryzysowego poinformowała jako pierwsza "DGP".  W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Państwowego Zakładu Higieny – Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Eksperci chcą oszacować, jakie zagrożenie dla Polski może stanowić nowy wariant oraz jakie ewentualne działania powinny zostać w związku z tym podjęte.

Minister zdrowia Adam Niedzielski polecił inspekcji sanitarnej, by zwracano szczególną uwagę w prowadzonych wywiadach epidemicznych na zagadnienie kontaktu z osobami powracającymi z Afryki, szczególnie RPA. Próbki pobrane od takich osób będą badane w laboratoriach pod kątem genomu wirusa. (PAP)
io/