Papież: Chciwość i władza mogą zdusić serce i zagłuszyć obecność Boga

2017-07-16 15:20 aktualizacja: 2018-10-05, 19:30
epa06090659 Pope Francis' during his Sunday Angelus Prayer by his office's window over Saint Peter's square at the Vatican, 16 July 2017.  EPA/CLAUDIO PERI 
Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2017 / CLAUDIO PERI
epa06090659 Pope Francis' during his Sunday Angelus Prayer by his office's window over Saint Peter's square at the Vatican, 16 July 2017. EPA/CLAUDIO PERI Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2017 / CLAUDIO PERI
Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że chciwość i władza mogą "zdusić serce" i zagłuszają obecność Boga. W czasie spotkania na południowej modlitwie Anioł Pański przestrzegał przed bożkami doczesnego bogactwa.

W rozważaniach przed modlitwą Franciszek podkreślił, że obecność Boga zagłuszana jest przez "życie w chciwości, dla samych siebie, po to, by posiadać i mieć władzę".

To są "ciernie", które "walczą z Bogiem" - ocenił papież, nawiązując do przypowieści o siewcy. Wyjaśnił, że Jezus przeprowadza "duchowy rentgen" serc ludzi. Jest ono glebą, na którą pada ziarno Słowa Bożego - wskazał Franciszek, zastrzegając że Słowo Boże "nie jest klatką ani pułapką", ale ziarnem, które może przynieść owoce. "Nasze serce jako gleba może być dobre i wtedy Słowo przynosi owoce, ale może być również twarde i nieprzenikalne. Tak się dzieje wtedy, gdy słyszymy Słowo, ale odbija się ono od nas" - powiedział Franciszek.

Papież pozdrowił obecnych na placu Świętego Piotra przedstawicieli wspólnoty Wenezuelczyków mieszkających we Włoszech. Przyszli oni na spotkanie z flagami swego kraju. Franciszek zwracając się do nich ponownie zapewnił o swej modlitwie za Wenezuelę.

W niedzielę w Wenezueli odbywa się nieformalne referendum zorganizowane przez przeciwników prezydenta Nicolasa Maduro. Zarzucająca mu zapędy dyktatorskie opozycja pyta obywateli, czy chcą zachowania dotychczasowej konstytucji, którą chce zmienić szef państwa. (PAP)

sw/ cyk/