Złota Piłka. Kahn: w przyszłym roku Lewandowski też będzie kandydatem. Czekam tylko, jakie kolejne rekordy pobije

2021-11-30 12:51 aktualizacja: 2021-12-01, 08:08
Anna i Robert Lewandowscy podczas gali Złotej Piłki. Fot. Yoan Valat PAP/EPA
Anna i Robert Lewandowscy podczas gali Złotej Piłki. Fot. Yoan Valat PAP/EPA
Szef Bayernu Monachium Oliver Kahn uważa, że choć zawodnik tego klubu Robert Lewandowski nie zdobył Złotej Piłki za 2021 roku, i tak należy do piłkarskiego Olimpu. "Czekam tylko, jakie kolejne rekordy pobije. Za rok też będzie poważnym kandydatem" - ocenił.

34-letni napastnik zajął drugie miejsce w plebiscycie magazynu "France Football". W głosowaniu dziennikarzy sportowych wyprzedził go tylko Argentyńczyk Lionel Messi. Prezes Bayernu Herbert Hainer i tak jest dumny z Polaka.

"W pełni zasłużył na to, aby zostać czwartym piłkarzem z tą nagrodą w naszej bogatej historii, po Gerdzie Muellerze, Franzu Beckenbauerze i Karlu-Heinzu Rummenigge. Robert bez wątpienia należy do tego kalibru największych piłkarzy Bayernu i światowego futbolu" - stwierdził.

Były reprezentant Norwegii Jan Aage Fjoertoft podszedł do rozstrzygnięcia na poniedziałkowej gali z ironią.

"Sezon 2026/27. Lewandowski strzelił 63 bramki w ciągu roku. Opracował skuteczny lek na COVID. Triumfował w Lidze Mistrzów. Został drugim polskim papieżem po Janie Pawle II. Z reprezentacją Polski sensacyjnie został mistrzem świata. Messi zdobył Złotą Piłkę" - napisał na Twitterze.

Z sarkazmem zareagowali także dziennikarze gazety "Sport Bild". "A dlaczego nie Pele? On kiedyś też był dobry..." - ironizowali.

Z kolei były reprezentant Anglii Gary Lineker, który nigdy nie krył, że ogromnie ceni talent Messiego, przyznał jednocześnie, że Polakowi ta nagroda również się należy.

"Sądzę, że Złota Piłka 2020 powinna zostać z opóźnieniem przyznana Lewandowskiemu. Zasłużył na to, żeby ją zdobyć, żeby mieć ją u siebie" - stwierdził.

Ze zdaniem 61-letniego Anglika zgodził się sam Messi.

"Każdy wie, że w zeszłym roku to ty byłeś zwycięzcą. +France Football+ powinien ci przyznać tę nagrodę za 2020 rok" - powiedział Argentyńczyk.

"Messi się zgadza i ma rację. Dajcie tę nagrodę Lewandowskiemu. To jest proste i słuszne" - skomentował Lineker.

Tylko dwóch Polaków było wcześniej w czołowej trójce tego prestiżowego plebiscytu - w 1974 roku trzecie miejsce zajął Kazimierz Deyna, a w 1982 roku również na trzeciej pozycji uplasował się Zbigniew Boniek.

mar/

PAP/