IGF 2021 w Katowicach: gospodarka cyfrowa w rzeczywistości pandemicznej – mapa wyzwań

2021-12-03 16:39 aktualizacja: 2021-12-05, 07:37
O wpływie gospodarki cyfrowej na świat dotknięty przez pandemię COVID-19, inteligentnych miastach oraz transformacji - dyskutować będą uczestnicy około 300 paneli i rozmów, które odbędą się podczas pięciodniowego (6-10 grudnia) Szczytu Cyfrowego ONZ - IGF 2021 w Katowicach.

Globalne ożywienie gospodarcze to temat przewodni dyskusji w pierwszym dniu Szczytu Cyfrowego ONZ-IGF 2021 (6.12, godz. 11). Wezmą w niej udział (na miejscu i online)  m.in. przedstawiciele ONZ, Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa oraz ministrowie odpowiadający za obszar cyfryzacji z Syrii, Rwandy oraz Słowenii.

Jak podkreślono w przygotowanym przez organizatorów opisie panelu, skutki pandemii COVID-19 podkreśliły „potrzebę podjęcia skoordynowanych działań” celem ożywienia światowej gospodarki i odblokowania „czynników wzrostu zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się”. Oceniono, że światowy wzrost gospodarczy był „nierównomierny nawet przed pandemią, podobnie jak postęp w realizacji celów zrównoważonego rozwoju ONZ”. Dodano, że obecnie istnieje możliwość na wykorzystanie ożywienia gospodarczego jako szansy na zrównoważony rozwój.

„Gospodarka cyfrowa może odegrać fundamentalną rolę jako czynnik stwarzający możliwości rozwoju społecznego i poprawy kondycji ekonomicznej” - czytamy. Organizatorzy Szczytu zwracają też uwagę na znaczenie inwestowania w technologie informacyjno-komunikacyjne i udostępnianie ich wszystkim grupom ludności. „Technologie informacyjno-komunikacyjne oferują możliwości zarówno krajom rozwiniętym, jak i rozwijającym się i mogą być akceleratorami, które pomogą zapewnić wszystkim sprawiedliwy i zrównoważony wzrost" - podkreślają.

W panelu dyskusyjnym dotyczącym inteligentnych miast, który rozpocznie się 6 grudnia o godz. 12.15, będą uczestniczyć ministrowie odpowiadający za sprawy związane z cyfryzacją z Czech i Japonii; przedstawiciele ONZ oraz władz samorządowych Amsterdamu i Katowic.

Jak wskazują organizatorzy w informacji dotyczącej planowanej dyskusji „wielkie miasta na całym świecie stoją przed podobnymi wyzwaniami, takimi jak rozrastanie się przedmieść, powstawanie slumsów, segregacja ekonomiczna i zanieczyszczenie”. Większość metropolii zmaga się z korkami i problemem wyizolowanych dzielnic mieszkalnych. Niektóre przekształcają się w „inteligentne miasta” i wykorzystują technologie, takie jak m.in. chatboty sztucznej inteligencji (AI) w celu poprawy świadczenia usług i usprawnienia wewnętrznego zarządzania siłą roboczą.

Można tu wymienić:

  • big data i analitykę do projektowania i wdrażania skutecznych programów samorządowych oraz optymalizacji miejskich zasobów publicznych,
  • wykorzystanie Internetu Rzeczy do zażegnania sytuacji kryzysowych, opieki zdrowotnej, projektów transportowych i egzekwowania prawa,
  • zastosowanie rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości do radykalnej poprawy nawigacji miejskiej, bezpieczeństwa kierowców i wsparcia akcji ratowniczych.

Podczas dyskusji omówione zostanie również znaczenie inteligentnych miast i wnioski, które wyciągnięto przy ich tworzeniu, możliwości stworzenia większej ilości terenów zielonych, obiektów sportowych i rozrywkowych oraz hot spotów internetowych, wdrażanie bezpiecznych inteligentnych systemów zarządzania transportem i infrastrukturą w celu stworzenia miejsc, w których ludzie chcą mieszkać, pracować, bawić się i uczyć.

Pełna lista oraz opisy paneli dyskusyjnych, które odbędą się na Szczycie Cyfrowym ONZ - IGF 2021 jest dostępna na stronie: https://www.intgovforum.org/en/content/igf-2021-schedule.

Udział w Szczycie Cyfrowym ONZ – IGF 2021 jest wolny i bezpłatny, wystarczy się zarejestrować na https://www.gov.pl/igf2021.

TEMATY: