Nowa minister spraw zagranicznych Niemiec z pierwszą wizytą w Paryżu. Potem Bruksela i Warszawa

2021-12-07 19:16 aktualizacja: 2021-12-07, 19:22
Annalena Baerbock Fot. PAP/ EPA/ANDREAS GORA
Annalena Baerbock Fot. PAP/ EPA/ANDREAS GORA
Celem pierwszej podróży zagranicznej nowej minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleny Baerbock (Zieloni) będzie w czwartek Paryż. Tego samego dnia minister planuje podróż do Brukseli, a potem do Warszawy.

Powołując się na własne źródła gazety grupy medialnej Funke (wydanie środowe) poinformowały, że polityk Zielonych ma spotkać się w Paryżu w czwartek rano ze swoim francuskim odpowiednikiem Jean-Yvesem Le Drianem.

Tego samego dnia planuje podróż do Brukseli, a następnie do Warszawy.

W środę Olaf Scholz (SPD) ma zostać wybrany na kanclerza, po czym powołani zostaną nowi ministrowie.

W umowie koalicyjnej partii tworzących nowy rząd - SPD, Zielonych i FDP - podkreślono wagę stosunków z Francją i Polską oraz rolę Trójkąta Weimarskiego. 

W części zatytułowanej "Partnerzy europejscy" czytamy o stosunkach z Francją: "Kierujemy się silnym partnerstwem francusko-niemieckim, które tchnie życie w traktat z Akwizgranu i we Francusko-Niemieckie Zgromadzenie Parlamentarne, np. poprzez nowy dialog strategiczny".

Następnie koalicjanci zauważają: "Ponadto realizujemy konkretne projekty w ramach rozszerzonych formatów, takich jak Trójkąt Weimarski (Niemcy, Francja i Polska - PAP). Niemcy i Polskę łączy głęboka przyjaźń".

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)