Na Węgrzech odsłonięto tablicę poświęconą prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu

2021-12-08 06:31 aktualizacja: 2021-12-08, 14:12
W mieście Veszprem, na zachodzie Węgier, odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą zmarłemu tragicznie polskiemu prezydentowi profesorowi Lechowi Kaczyńskiemu.

Tablicę ufundowały wspólnie Kancelaria Prezydenta RP, samorząd Veszprem, ambasada RP na Węgrzech i samorząd narodowości polskiej Veszprem.

W uroczystości wziął udział sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski - poinformowała ambasada RP na Węgrzech.

Wykute w tablicy pamiątkowej popiersie prezydenta Kaczyńskiego podpisano w języku polskim i węgierskim. Napis głosi "Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Orędownik przyjaźni polsko-węgierskiej".

Tablice upamiętniające Lecha Kaczyńskiego znajdują się również w Żytomierzu i Odessie na Ukrainie, w Wilnie, Hamburgu oraz w Paryżu, gdzie na ścianie kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP umieszczono płytę oddającą hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. W stolicy Gruzji Tbilisi odsłonięto popiersie tragicznie zmarłego prezydenta RP, natomiast ulicę w Chicago w zamieszkanej przez Polonię części miasta, zwanej Władysławowem, objęto honorowym patronatem Lecha Kaczyńskiego.

10 kwietnia 2010 roku samolot Tu-154M z polską delegacją udającą się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent RP prof. Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią oraz wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych. (PAP)

dsk/