Sytuacja wokół Ukrainy tematem rozmowy prezydenta USA Joe Bidena z prezydentami B9

2021-12-09 17:36 aktualizacja: 2021-12-09, 22:59
Andrzej Duda i Joe Biden podczas szczytu NATO w Brukseli w czerwcu 2021 r., fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS
Andrzej Duda i Joe Biden podczas szczytu NATO w Brukseli w czerwcu 2021 r., fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS
Prezydenci Polski i USA Andrzej Duda i Joe Biden prowadzą konsultacje z pozostałymi przywódcami Bukaresztańskiej Dziewiątki ws. kryzysu przy granicach NATO/UE oraz Ukrainy - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta RP.

Rozmowa prezydenta USA  z Władimirem Putinem oraz sytuacja wokół Ukrainy była tematem czwartkowej rozmowy telefonicznej prezydentów państw wschodniej flanki NATO z prezydentem Joe Bidenem - poinformował szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

W czwartek wieczorem prezydenci państw Bukaresztańskiej Dziewiątki - Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier - odbyli rozmowę z amerykańskim przywódcą Joe Bidenem.

Kumoch na briefingu po zakończonej rozmowie telefonicznej prezydentów państw wschodniej flanki NATO z Joe Bidenem podkreślił, że jej tematem "była rozmowa prezydenta USA z Władimirem Putinem i sytuacja wokół Ukrainy".

"Prezydent (Andrzej Duda) przedstawił polskie stanowisko, które wcześniej zostało uzgodnione wraz z rządem, skonsultowane z partnerami z tzw. bukaresztańskiej dziewiątki. Część państw udzieliła poparcia zarówno tekstowi, część po prostu przekazała, że prezydent może mówić w ich imieniu" - powiedział Kumoch.

Oprócz prezydenta Andrzeja Dudy głos zabrali również prezydenci Litwy i Rumunii, ale wszyscy - jak zaznaczył minister - mówili jednym głosem. (PAP)

autor: Marcin Chomiuk

kgr/