Biały Dom: nie mamy nic do ogłoszenia w sprawie dalszych rozmów z Rosją

2021-12-09 21:39 aktualizacja: 2021-12-09, 21:50
Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Fot. PAP/ EPA/SHAWN THEW
Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Fot. PAP/ EPA/SHAWN THEW
Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki poinformowała w czwartek, że administracja USA nie ogłosi w najbliższych dniach nowych rozmów między Stanami Zjednoczonymi i Rosją z udziałem państw NATO. Ogłoszenie takich rozmów zapowiedział w środę prezydent Joe Biden.

Zapytana podczas konferencji prasowej o słowa Bidena o ogłoszeniu do piątku nowych rozmów z Rosją i udziałem "co najmniej czterech" sojuszników z NATO, Psaki odpowiedziała, że nie będzie takiego ogłoszenia.

"Prezydent ma dziś rozmowy z państwami B9 (Bukareszteńskiej Dziewiątki - PAP). W tej grupie znajdują się sojusznicy z NATO. I oczywiście jesteśmy w kontakcie każdego dnia z naszymi sojusznikami z NATO" - powiedziała rzeczniczka.

Dodała, że podczas wtorkowej wideokonferencji prezydenci Biden i Władimir Putin zobowiązali się do dalszych amerykańsko-rosyjskich rozmów w zespołach na niższym szczeblu, ale podkreśliła, że nie przewiduje się obecnie innych formatów i mechanizmów rozmów.

Głównym tematem rozmowy Bidena z Putinem była napięta sytuacja wokół Ukrainy spowodowana koncentracją wojsk rosyjskich przy granicach tego kraju.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

kgr/

TEMATY: