O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Francja: pożary szaleją na Korsyce i południu kraju

Silne upały, sucha i wietrzna pogoda na Riwierze Francuskiej są przyczyną gwałtownego rozprzestrzeniania się pożarów lasów. Ogień wyrządził poważne szkody na Korsyce i w rejonie miasta Carros blisko Nicei; spłonęła roślinność na wzgórzach koło Saint Tropez.

epa06107464 A firefighting aircraft attmpts to douse the forest fire in Carros near Nice, southern France, 24 July 2017.  PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER
PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER / epa06107464 A firefighting aircraft attmpts to douse the forest fire in Carros near Nice, southern France, 24 July 2017. PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER

W rejonie Saint Tropez pożar zaczął się wieczorem w poniedziałek na wzgórzach Gigaro koło kurortu Croix-Valmer i niedaleko pełnych jachtów marin.

Lokalne władze informowały o rannych strażakach, ale nikt nie zginął.

W innym z pożarów, w gminie Carros na północ od Nicei, spłonął jeden dom, trzy samochody i magazyn, zmuszając lokalne władze do ewakuowania ludzi z kilku domów.

Z powodu szalejących pożarów zamknięto część lokalnej sieci dróg, część linii kolejowej i fragment autostrady A51.

Meteorolodzy przewidują, że silny wiatr nie ustanie w ciągu najbliższych dwóch dni, co zwiększa ryzyko nawet tam, gdzie strażacy prawie już opanowali żywioł.

Jeden z pożarów, który zniszczył co najmniej 800 hektarów w malowniczym rejonie Vaucluse i w masywie Luberon, udało się opanować we wtorek rano.

Na Korsyce w poniedziałek w nocy spłonęło 1400 hektarów lasu. Władze podały, że ewakuowano ludzi z około 100 domów w miejscowości Mirabeau i okolicznych przysiółków.

Na wszelki wypadek ewakuowano także mieszkańców kilkuset domów, m.in. z obrzeży miasta Biguglia na północno-wschodnim wybrzeżu Korsyki, gdzie ogień zaczął niebezpiecznie zbliżać się do zabudowań.

Na południu wyspy w okolicy miasta Aleria pożar strawił 110 hektarów, zanim udało się go opanować w poniedziałek - powiedział podpułkownik Michel Bernier z francuskiej obrony cywilnej. (PAP)

klm/ kar/

Tematy

Zobacz także

  • Ambulans we Francji, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/Mohammed Badra
    Ambulans we Francji, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/Mohammed Badra

    Eksplozja w domu mieszkalnym we Francji. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

  • Luwr. Fot. EPA/YOAN VALAT
    Luwr. Fot. EPA/YOAN VALAT

    Wyciek wody w Luwrze. Kilkaset książek zostało uszkodzonych

  • Okręty podwodne z napędem atomowym, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER
    Okręty podwodne z napędem atomowym, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER

    Drony latały nad bazą atomowych okrętów podwodnych. Francuskie wojsko otworzyło ogień

  • Luwr, fot. PAP/EPA/ALEX PLAVEVSKI
    Luwr, fot. PAP/EPA/ALEX PLAVEVSKI

    Bilet do Luwru będzie droższy. Tyle od 2026 roku zapłacą teraz turyści spoza Europy

Serwisy ogólnodostępne PAP