Blisko dwie doby oczekiwania kierowców ciężarówek do odprawy w Bobrownikach

2021-12-12 08:53 aktualizacja: 2021-12-12, 14:40
Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Do 46 godzin muszą czekać w niedzielę rano kierowcy tirów do odprawy na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach - podała podlaska KAS. Kolejka ma długość 19 km.

Od ponad miesiąca Bobrowniki są jedynym drogowym przejściem granicznym z Białorusią w Podlaskiem, które obsługuje ruch towarowy. Sąsiednie przejście w Kuźnicy zamknięto z powodu kryzysu migracyjnego. Od tamtej pory w Bobrownikach wciąż są długie kolejki ciężarówek czekających na odprawę; czasy oczekiwania są różne, zazwyczaj wydłużają się w weekendy.

W niedzielę rano czas oczekiwania na odprawę wynosił 46 godzin, a w kolejce czekało 820 ciężarówek - poinformowała PAP podlaska KAS. Podała też, że w ciągu dwunastogodzinnej zmiany odprawiono na Białoruś 213 tirów.

Jak wynika z komunikatu Regionalnego Systemu Ostrzegawczego (RSO), w niedzielę rano kolejka ma długość 19 km. W związku z długą kolejką tirów, od piątku wieczorem w miejscowości Stacja Waliły znowu obowiązuje tzw. strefa buforowa, która ma usprawnić ruch.

Strefy buforowe tworzone są na drogach dojazdowych do podlaskich przejść z Białorusią, kiedy kolejka zaczyna się wydłużać i utrudnia ruch samochodów. Wówczas jest dzielona i porządkowana przez KAS, Straż Graniczną i policję. Gdy odprawiane są kolejne pojazdy z pierwszej części kolejki, sukcesywnie wpuszczane są do niej auta z drugiej części.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

kgr/