MSZ Iraku: do kraju powróciło 3,5 tysiąca Irakijczyków z polsko-białoruskiej granicy

2021-12-12 07:05 aktualizacja: 2021-12-12, 10:42
Fot. PAP/EPA/Gailan Haji
Fot. PAP/EPA/Gailan Haji
Irackie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało w komunikacie przekazanym w niedzielę agencji INA, że do kraju zostało ewakuowanych dotąd łącznie 3556 Irakijczyków, którzy utknęli na granicy Białorusi z Polską. Zorganizowano dla nich 9 rejsów specjalnych.

Jak podkreślił rzecznik ministerstwa Ahmed as-Sahaf uruchomienie lotów dla przewozu obywateli Iraku z Białorusi było możliwe dzięki współpracy z liniami Iraqi Airways.

"Iracka służba konsularna wydała łącznie 383 paszporty osobom, które utraciły dokumenty, a znalazły się na terytorium Białorusi, Litwy, Łotwy czy Polski" - przekazał as-Sahaf.

"Ministerstwo spraw zagranicznych współdziała ściśle z ambasadami Iraku w Moskwie oraz Warszawie i nadal będzie wspierać ewakuację migrantów z Iraku, zachęcając ich do skorzystania ze ścieżki dobrowolnego powrotu i wydając im, gdy trzeba, paszporty" - powiedział rzecznik.

Ahmed as-Sahaf poinformował także, że delegacje z wydziału konsularnego MSZ Iraku są w dalszym ciągu obecne w stolicy Białorusi - Mińsku, a także w Polsce, na Litwie i na Łotwie.(PAP)

kgr/