Wielka Brytania. Partia Johnsona przegrywa wybory lokalne na fali krytyki premiera

2021-12-17 07:29 aktualizacja: 2021-12-17, 11:11
Boris Johnson. Fot. Andy Rain PAP/EPA
Boris Johnson. Fot. Andy Rain PAP/EPA
Partia Konserwatywna przegrała czwartkowe wybory uzupełniające do Izby Gmin w okręgu North Shropshire. W ocenie komentatorów, na wynik głosowania wpłynęły ostatnie skandale związane z premierem Borisem Johnsonem - podaje agencja Reutera.

Mandat zdobyła Helen Morgan z Liberalnych Demokratów. Oddano na nią 17 957 głosów. To o prawie 6 tys. głosów więcej niż zdobył konserwatysta Neila Shastri-Hurst, który znalazł się na drugim miejscu. Frekwencja wyborcza wyniosła 46,3 proc.

"Dziś ludność North Shropshire przemówiła w imieniu narodu brytyjskiego. Powiedziała jasno i głośno: 'Borisie Johnsonie, koniec imprezy'" - skomentowała Morgan w swoim wystąpieniu po ogłoszeniu wyników wyborów.

Wybory w North Shropshire odbyły się poza regularnym cyklem wyborczym, ponieważ sprawujący ten mandat do tej pory poseł z Partii Konserwatywnej Owen Peterson zrezygnował z miejsca w parlamencie po złamaniu zasad dotyczących płatnego lobbingu.

North Shropshire to okręg wyborczy w centrum Wielkiej Brytanii. Należą do niego przeważnie wiejskie tereny. Dotychczas w tym okręgu Konserwatyści wygrali wszystkie wybory od 1983 roku, czyli od utworzenia tego okręgu wyborczego w jego obecnej formie.

Wielka zmiana poglądów nastąpiła w czasie, gdy Johnson mierzy się z wielotorową krytyką. Jeden z zarzutów dotyczy wyprawiania przyjęć przez jego współpracowników w okresie okołoświątecznym w zeszłym roku po wprowadzeniu lockdownu w związku z epidemią Covid-19. (PAP)

dsk/