Drugi przypadek Omikrona w Polsce. Zakażona 3-letnia dziewczynka. "Wirus pochodzi z gałęzi brytyjskiej"

2021-12-17 10:24 aktualizacja: 2021-12-17, 18:24
Fot. 	CHAMILA KARUNARATHNE PAP/EPA
Fot. CHAMILA KARUNARATHNE PAP/EPA
Mamy potwierdzony drugi przypadek wariantu Omikron w Polsce. Zakażona to trzyletnia dziewczynka zamieszkała w Warszawie - poinformowało na Twittrze Ministerstwo Zdrowia.

"Mamy potwierdzony drugi przypadek #koronawirus w mutacji Omikron w Polsce. Zakażona to 3-letnia dziewczynka zamieszkała w Warszawie. Pozytywny wynik testu PCR uzyskała 14.12. Próbka sekwencjonowana była w laboratorium w Katowicach" - przekazał w piątek resort zdrowia.

"GIS prowadzi obecnie wywiad epidemiczny. Wkrótce więcej szczegółów" - podało ministerstwo.

"Od początku pandemii obserwujemy, że warianty występujące w Polsce napływają z gałęzi brytyjskiej"

Jak poinformowała w piątek zastępczyni kierownika laboratorium Gyncentrum dr Emilia Morawiec, do oznaczenia wariantu zastosowano najnowszą kombinację starterów, co pozwoliło również ustalić, że omikron wykryty w organizmie dziecka jest wariantem z gałęzi brytyjskiej (BA.1).

"Od początku pandemii obserwujemy, że warianty występujące w Polsce napływają z gałęzi brytyjskiej. Wynika to m.in. z dużej mobilności pomiędzy krajami. Śledząc obecną sytuację, jaka ma miejsce w Wielkiej Brytanii, można z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć dalszy rozwój sytuacji epidemicznej w Polsce" – wskazała dr Morawiec.

Dodała, że próbka została pobrana 14 grudnia. "Dzięki zastosowaniu najnowszych metod sekwencjonowania wynik byliśmy w stanie uzyskać bardzo szybko, bo w ciągu dwóch dni. Szybka weryfikacja wariantów jest niezwykle ważna ze względu na możliwość natychmiastowego przeprowadzenia dochodzenia epidemicznego i ograniczenia dalszej transmisji" – dodała.

W czwartek katowicki sanepid potwierdził pierwszy przypadek wariantu Omikron koronawirusa w Polsce. Mutacja została stwierdzona w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho, która w ubiegłym tygodniu uczestniczyła w szczycie cyfrowym ONZ w Katowicach. Obecnie przebywa w izolatorium w Myszkowie, czuje się dobrze – poinformował w czwartek wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Pierwszy przypadek zakażenia wariantem Omikron na świecie wykryto w listopadzie w RPA

Pierwszy przypadek zakażenia wariantem Omikron na świecie wykryto w listopadzie w RPA. Od tamtej pory stał się przedmiotem badań.

Sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus we wtorek poinformował, że do tej pory ten wariant wyryto w 77 krajach. Zaznaczył, że rozprzestrzenia się "w tempie, którego nie widzieliśmy przy żadnym innym wariancie".

Natomiast Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w środę ostrzegło, że istnieje "bardzo wysokie" ryzyko, że nowy wariant koronawirusa Omikron stanie się dominujący w Europie na początku przyszłego roku i doprowadzi do rosnącej liczby ciężkich zachorowań na Covid-19.(PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

dsk/