Niemcy. Koncern papierniczy zapowiada znaczne podwyżki papieru toaletowego i chusteczek do nosa

2021-12-19 22:19 aktualizacja: 2021-12-19, 22:23
Fot. PAP/ EPA/TAMAS KOVACS
Fot. PAP/ EPA/TAMAS KOVACS
Papier toaletowy, chusteczki do nosa i ręczniki kuchenne stają się zauważalnie droższe, drastyczne podwyżki cen zapowiedział m.in. duży niemiecki producent Essity. Przewidywany jest wzrost cen na poziomie 20 proc. – dowiaduje się „Kronen Zeitung”.

„My jako Essity będziemy zmuszeni do podniesienia cen w sumie o 20 procent, aby zrekompensować wzrost kosztów” – zapowiedział Volker Zoeller, szef działu dóbr konsumenckich w Essity. „To, co dzieje się w naszej branży w ciągu ostatnich kilku tygodni, wykracza poza normę”.

Firma tłumaczy podwyżki cen znaczącym wzrostem cen surowców i energii. „Szczególnie ceny pulpy celulozowej wystrzeliły w kosmos” – wyjaśnia Zoeller. Do tego dochodzą wciąż aktualne problemy logistyczne. „Koszty logistyczne w niektórych przypadkach wzrosły czterokrotnie. To jeszcze oczywiście pogorszyło sytuację. Nie wygląda na to, by sytuacja miała ulec poprawie w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Wzrost cen jest zatem nieunikniony”.

Producent rozpoczął już rozmowy z detalistami. „Z większością klientów mamy otwarte umowy, dzięki czemu możemy szybciej reagować. Ale umowy długoterminowe również wymagają pilnej adaptacji” - podkreślił Zoeller. „Raczej pewne jest, że rosnące koszty produkcji znajdą swoje odzwierciedlenie w cenach towarów na sklepowych półkach”.

W portfolio Essity znajdują się tak popularne marki, jak Zewa, Tempo i Tork. Jedna z fabryk koncernu zlokalizowana jest w Polsce.

Marzena Szulc (PAP)
io/