O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Proces partnerki Epsteina. "Gdy jesteś z kimś przez 11 lat, wiesz, co ta osoba lubi. Epstein lubił nieletnie dziewczynki"

W poniedziałek w procesie Ghislaine Maxwell oskarżonej o pomaganie Jeffreyowi Epsteinowi w procederze wykorzystywania seksualnego nieletnich mowy końcowe wygłosiły oskarżycielka i obrończyni. Pierwsza uznała ją za wspólniczkę skazanego za przestępstwa seksualne Epsteina, druga za jego ofiarę.

Fot. PAP/EPA/JASON SZENES
Fot. PAP/EPA/JASON SZENES

Ghislaine Maxwell manipulowała i zwabiała bezbronne dziewczęta jako wspólniczka rozległych nadużyć Jeffreya Epsteina – argumentowała prokurator Alison Moe.

Zarzuty pod adresem Maxwell

Przypomniała, że Maxwell i Epstein byli zamożną parą wykorzystującą swoje przywileje, by żerować na dzieciach z rodzin borykających się z problemami. Ich celem - zaznaczyła - były bezbronne dzieci wychowywane często przez samotne matki.

"Gdy jesteś z kimś przez 11 lat, wiesz, co ta osoba lubi. Epstein lubił nieletnie dziewczynki. Lubił obmacywać nieletnie dziewczynki. Maxwell o tym wiedziała. Nie popełnijcie błędu, Maxwell była kluczowa dla całej intrygi. Epstein nie mógłby tego robić sam" - przekonywała Moe. Jej zdaniem już sama obecność Maxwell ułatwiała nastolatkom decyzję pójścia do domu samotnego mężczyzny w średnim wieku.

"Kiedy temu mężczyźnie towarzyszy elegancka, uśmiechnięta, szanowana kobieta w odpowiednim wieku wtedy wszystko zaczyna wydawać się uzasadnione. I kiedy ta kobieta zachęca te dziewczynki do masażu tego mężczyzny, kiedy zachowuje się tak, jakby to było zupełnie normalne, że mężczyzna dotyka te dziewczynki, wtrąca je ona w pułapkę – dowodziła prokurator cytowana przez CNN.

W odmiennym świetle przedstawiała Maxwell jej obrończyni Laura Menninger. Przekonywała ławę przysięgłych, że związek Maxwell z Epsteinem nie miał charakteru przestępczego.

Obrona: "Ghislaine Maxwell była ofiarą Epsteina"

"Ona jest tutaj sądzona za to, że była z Jeffreyem Epsteinem i być może to był największy błąd w jej życiu, ale to nie było jednak przestępstwo" - zaznaczyła. W jej opinii oskarżenie opiera się na spekulacjach i bazuje na zdjęciach Maxwell z Epsteinem jako materiale dowodowym.

"Ghislaine Maxwell nie jest Jeffreyem Epsteinem. Ghislaine Maxwell jest niewinną kobietą niesłusznie oskarżoną o przestępstwa, których nie popełniła. (…) Nie jesteśmy tutaj, by bronić Jeffreya Epsteina. On nie jest moim klientem" - podkreśliła.

Menninger próbowała podważyć zeznania czterech kobiet twierdzących, że były molestowane. Wytykała im złą pamięć lub kłamstwa dla osobistych korzyści.

"Pieniądze przywiodły oskarżycielki do FBI, a obok nich siedzieli ich prawnicy zajmujący się sprawami osobistymi. Prawnicy zmanipulowali te osobiste historie, a prokuratura przyjęła je za prawdziwe" - mówiła.

Zwróciła uwagę, że np. dwie z ofiar nie wspomniały o Maxwell w swoich pierwszych rozmowach z organami ścigania.

"Dlaczego przez dziesięciolecia nie wspominałaś o Ghislaine Maxwell i nagle z tym wychodzisz, kiedy masz swojego prawnika od szkód osobistych?" – pytała w sądzie Menninger.

Sugerowała również, że sama Maxwell była ofiarą Epsteina, który pokazywał jej tylko fragmenty swojego życia i nie wiedziała nic o jego seksualnych skłonnościach i przestępstwach. Nazwała go mistrzem manipulacji.

Podczas zeznań wstępnych w zeszłym miesiącu, zespół prokuratorów podkreślił, że Maxwell i Epstein używali gotówki dla procederu, który nazwali "piramidą nadużyć". Zarzucali Maxwell przedstawianie dziewczętom oferty masażu jako podstępu, by umożliwić Epsteinowi ich wykorzystanie seksualne.

Epstein, przyznał się w 2008 roku do zarzutów o wykorzystywanie nieletnich i stręczycielstwo, został oskarżony w lipcu 2019 roku. Miesiąc później popełnił samobójstwo w więzieniu. Ghislaine Maxwell aresztowano w 2020 roku.

W poniedziałek wieczorem po mowach końcowych zaczęła obrady ława przysięgłych.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

dsk/ kgr/

Zobacz także

  • Donald Trump. Fot. PAP/EPA/Francis Chung / POOL
    Donald Trump. Fot. PAP/EPA/Francis Chung / POOL

    Skandal związany z Epsteinem kładzie się cieniem na wizycie prezydenta Trumpa

  • Prezydent USA Donald Trump. Fot. PAP/EPA/	FRANCIS CHUNG / POOL
    Prezydent USA Donald Trump. Fot. PAP/EPA/ FRANCIS CHUNG / POOL

    Donald Trump domaga się milionowego odszkodowania od giganta medialnego. Stanowczo zaprzeczył doniesieniom gazety

  • Elon Musk i Donald Trump. Fot. PAP/EPA/FRANCIS CHUNG / POOL
    Elon Musk i Donald Trump. Fot. PAP/EPA/FRANCIS CHUNG / POOL

    Musk uderza w Trumpa. Chodzi o sprawę Epsteina

  • Fot. JASON SZENES PAP/EPA
    Fot. JASON SZENES PAP/EPA

    Trwa proces byłej partnerki Jeffreya Epsteina. Jest między innymi oskarżona o molestowanie i handel seksualny nieletnimi

Serwisy ogólnodostępne PAP