Premier: życzę polskim rodzinom, aby radość z Nowonarodzonego dawała nadzieję na przyszłość

2021-12-23 10:39 aktualizacja: 2021-12-23, 16:48
Premier Mateusz Morawiecki podczas świątecznego spotkania z rodzinami w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej w Warszawie, fot. PAP/Radek Pietruszka
Premier Mateusz Morawiecki podczas świątecznego spotkania z rodzinami w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej w Warszawie, fot. PAP/Radek Pietruszka
Wszystkim polskim rodzinom życzę, aby radość z Nowonarodzonego dawała nam perspektywę, nadzieję na przyszłość - powiedział w Warszawie premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z rodzinami w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki brał udział w świątecznym spotkaniu z rodzinami.

"Boże Narodzenie, często mówimy, że to jest taki szczególny czas, że Boże Narodzenie to święta najbardziej rodzinne, bo rodzi się też niezwykłe dziecko i to dziecko daje nam jednocześnie nadzieję, radość, daje nam wiarę w sens tego, że nasze starania mogą coś dobrego na świecie zrobić" - powiedział Morawiecki.

"Tego chciałbym życzyć wszystkim polskim rodzinom, aby radość z Nowonarodzonego dawała nam większą pewność siebie, perspektywę, nadzieję na przyszłość. I jeśli my do tego dołożymy małą naszą cegiełkę, małą cząstkę tego lepszego życia dla polskich rodzin, to myślę, że wszyscy będziemy po prostu przeszczęśliwi - tego państwu życzę: szczęśliwych, dobrych świąt Bożego Narodzenia" - powiedział premier, kierując słowa do rodzin.

Morawiecki przypomniał, że od 1 stycznia 2022 r. na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie – rodzinny kapitał opiekuńczy. W pierwszym roku działania ze wsparcia ma skorzystać ok. 615 tys. dzieci. Premier dodał, że rząd przygotował to wsparcie, aby pomóc w wychowaniu dzieci w pierwszym etapie ich życia. Dodał, że rodzice zdecydują, na co środki zostaną wykorzystane.

Morawiecki mówił też o tym, że ważne jest też wsparcie matek w powrocie do pracy. "To jest jednocześnie jedna z głównych przesłanek, które przyświecały nam przy konstruowaniu tego rodzinnego kapitału opiekuńczego" - zaznaczył.

Maląg: budujemy państwo szczęśliwych rodzin

Budujemy państwo szczęśliwych rodzin, wszystkie programy społeczne rządu są szyte na miarę ich potrzeb, rodziny potrzebują jeszcze wsparcia m.in. w polityce mieszkaniowej i podatkowej - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Maląg podkreśliła na wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim, że wszystkie programy społeczne rządu, począwszy od Rodzina 500 plus, są "szyte na miarę potrzeb rodzin". Mówiła, że celem rządu jest zmiana sytuacji demograficznej i finansowej polskich rodzin. "I to nam się udaje" - dodała.

Mówiąc o nowych działaniach wymieniła Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który - jak podkreśliła Maląg - "rusza już, tuż, tuż", czyli 1 stycznia 2022 r. "Wnioski będzie można od 1 stycznia składać, drogą tylko elektroniczną, wypłata na konta" - powiedziała Maląg.

Przyznała, że rodziny potrzebują jeszcze wsparcia w polityce mieszkaniowej, w polityce podatkowej, stabilności, jeśli chodzi o miejsca pracy. "I my te działania podejmujemy (...) została już przyjęta przez Sejm ustawa o zagwarantowaniu wkładu własnego na własne mieszkanie, podniesieniu nakładów na służbę zdrowia" - mówiła Maląg.

"Budujemy państwo szczęśliwych rodzin, 95 proc. młodych Polaków chce założyć rodzinę, chce mieć dzieci, a więc nasz rząd PiS, Zjednoczonej Prawicy chce przede wszystkim pomóc, aby ta rzeczywistość stała się faktem" - powiedziała Maląg.

(PAP)

Autorzy: Szymon Zdziebłowski, Iwona Pałczyńska, Karol Kostrzewa

js/