Żaryn: walka informacyjna przeciwko Polsce służy do podważania autorytetu armii i ośmieszania WP

2021-12-24 16:04 aktualizacja: 2021-12-24, 16:13
Stanisław Żaryn. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Stanisław Żaryn. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Działania realizowane w ramach walki informacyjne przeciwko Polsce służą do podważania autorytetu armii, są próbą ośmieszania Wojska Polskiego, deprecjonowania WP w oczach sojuszników - podkreślił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

"Jednym z niebezpiecznych wątków wykorzystywanych w ostatnich miesiącach w propagandzie Rosji i Białorusi są narracje próbujące deprecjonować struktury państwa odpowiedzialne za bezpieczeństwo RP. W sposób szczególny na celowniku Kremla - od lat - znajdują się Siły Zbrojne RP" - napisał w piątek na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

"Działania realizowane w ramach walki informacyjnej przeciwko Polsce służą do podważania autorytetu armii, są próbą ośmieszania Wojska Polskiego, deprecjonowania WP w oczach sojuszników oraz osłabiania autorytetu armii w Polsce" - dodał. "To działania mające wpływ na bezpieczeństwo Polski" - podkreślił.

W piątek Straż Graniczna poinformowała, że ostatniej doby granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 26 osób. Zaznaczyła, że w tym miesiącu było już 1,5 tys. takich prób.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie odnotowano 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., wrześniu 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys.

W związku z presją migracyjną na granicę Polski ze strony Białorusi od 2 września do 30 listopada w 183 miejscowościach obowiązywał stan wyjątkowy wprowadzony na wniosek Rady Ministrów rozporządzeniem prezydenta Andrzeja Dudy. Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na tym samym terenie obowiązuje zakaz przebywania osób tam niezamieszkujących wprowadzony rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na podstawie znowelizowanej ustawy o ochronie granicy państwowej.(PAP)

Autor: Daria Kania

dsk/