Pierwsze żaglowce zacumowały w Szczecinie w ramach The Tall Ships Races

2017-08-04 23:05 aktualizacja: 2018-09-26, 21:38
Zlot Wielkich Żaglowców w Szczecinie rozpoczął się, 4 bm. Ponad 70 żaglowców z 18 krajów zacumuje przy szczecińskim nabrzeżu, gdzie do 8 sierpnia będzie odbywał się finał The Tall Ships Races. Fot.  PAP/Marcin Bielecki
Zlot Wielkich Żaglowców w Szczecinie rozpoczął się, 4 bm. Ponad 70 żaglowców z 18 krajów zacumuje przy szczecińskim nabrzeżu, gdzie do 8 sierpnia będzie odbywał się finał The Tall Ships Races. Fot. PAP/Marcin Bielecki
Pierwsze żaglowce przypłynęły w piątek do Szczecina na wielki finał międzynarodowych regat The Tall Ships Races, który oficjalnie rozpoczyna się w sobotę.

Jako pierwsza przy nabrzeżu Odry, niedaleko Wałów Chrobrego zacumowała rano załoga 12-metrowego jachtu STIV pływającego pod estońską banderą. Przed południem zawinął także pierwszy duży żaglowiec szwedzki Tre Kronor Af Stockholm.

Poza kilkoma mniejszymi jednostkami do Szczecina zawinęła fregata Cisne Branco na co dzień stacjonująca w Rio de Janerio, Shabab Oman II -żaglowiec szkoleniowy Marynarki Wojennej Omanu oraz replika historycznego statku z drugiej poł. XVIII w. La Grace z Czech. Polski 108-metrowy trójmasztowiec Dar Młodzieży witany był przez wojskową orkiestrę oraz tłumy szczecinian i turystów.

„Przez najbliższe dni Szczecin będzie morską stolicą Polski” - powiedziała PAP Agnieszka, która przyszła podziwiać jednostki wraz z córką Matyldą. Szczecinianka miała nadzieję, że w weekend wraz z rodziną uda jej się wejść na pokład i zwiedzić choćby jeden z wielkich żaglowców. Jej zdaniem, finał regat to duża promocja dla miasta.

„Przyjechaliśmy z Lublina i jest to nasza pierwsza wizyta w Szczecinie” - przyznał się Krzysztof, który wraz z rodziną obserwował żaglowce na Wałach Chrobrego. „Nie interesuję się żeglarstwem, pierwszy raz widzę takie statki. Jesteśmy zachwyceni, to piękny widok” - dodał.

W zlocie weźmie udział 70 żaglowców z 18 krajów

Na zlot przypłyną 70 żaglowce z 18 krajów. W godzinach rannych w sobotę w Szczecinie mają być już wszystkie jednostki uczestniczące w regatach.

Przy Wałach Chrobrego i nabrzeżu Łasztowni turyści będą mogli zwiedzać m.in. największe szkoleniowe żaglowce świata Shtandart, Kruzenshtern i Mir z Rosji. Po raz pierwszy w historii regat w wyścigu brała udział jednostka Royal Helena z Bułgarii oraz portugalska Santa Maria Manuela.

Finał The Tall Ships Races jest największą w 2017 r. imprezą plenerową w Polsce. Centrum Żeglarskie szacuje, że do stolicy Pomorza Zachodniego przypłynie ok. 2,5 tys. żeglarzy oraz przybędzie 2,5 mln turystów.

Międzynarodowe załogi wyruszyły 30 czerwca ze szwedzkiego Halmstad przez fińskie porty Turku i Kotka, litewską Kłajpedę do polskiego portu. Jednostki pokonały ponad 1200 mil morskich.

Wydarzenie zakończy się 8 sierpnia paradą jednostek pod żaglami na trasie między Międzyzdrojami a Świnoujściem.

Szczecin już po raz trzeci - podobnie jak w 2007 i 2013 roku - jest gospodarzem finału The Tall Ships Races.

Regaty Wielkich Żaglowców są elitarnym spotkaniem wielu różnorodnych jednostek. Ich historia sięga roku 1938, kiedy to w Sztokholmie odbył się pierwszy zlot żaglowców z udziałem m.in. Daru Pomorza. Po wojnie po raz pierwszy regaty odbyły się w 1956 r. Polska bierze w nich udział od 1972 r. (PAP)

mzb/ dsr/

TEMATY: