Po trzech miesiącach erupcja Cumbre Vieja oficjalnie uznana za zakończoną

2021-12-25 15:49 aktualizacja: 2021-12-25, 20:20
Fot. PAP/EPA/Miguel Calero
Fot. PAP/EPA/Miguel Calero
Po około trzech miesiącach wulkan Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palma zakończył erupcję i przestał być aktywny - oficjalnie uznał w sobotę sztab kryzysowy Kanarów (Pevolca). Erupcja rozpoczęła się 19 września, trwała 85 dni i 18 godzin - sprecyzowano.

"Sztab kryzysowy może dziś powiedzieć, że erupcja się zakończyła. Nie ma już lawy, znaczącej emisji gazów czy wstrząsów sejsmicznych" - oświadczył podczas konferencji prasowej dyrektor Pevolca Julio Perez.

Wulkan nie może przejawia aktywności przez 10 dni z rzędu, by naukowcy mogli uznać, że przestał być aktywny - podkreśliła agencja AFP.

Według grudniowego sprawozdania komisji działającej w ramach rządu hiszpańskiej wspólnoty autonomicznej Wysp Kanaryjskich erupcja Cumbre Vieja doprowadziła do największych strat w historii Hiszpanii. Władze regionu szacują je wstępnie na ponad 840 mln euro.

Tegoroczna erupcja pomimo długości trwania i licznych strat materialnych nie spowodowała ofiar śmiertelnych - wskazała AFP. Wymusiła jednak ewakuację ponad 7 tys. osób, a prawie 3 tys. budynków uległo zniszczeniu.

Był to pierwszy od 50 lat wybuch wulkanu na wyspie La Palma. Poprzednie erupcje miały miejsce w 1971 i 1949 roku - podała AFP. (PAP)

kgr/