Komisarz UE Janusz Wojciechowski obiecał środki pomocowe na odbudowę wyspy La Palma

2022-01-14 15:34 aktualizacja: 2022-01-14, 16:10
Fot. PAP/EPA/Miguel Calero
Fot. PAP/EPA/Miguel Calero
Przebywający z wizytą w Hiszpanii komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski obiecał pomoc finansową m.in. z europejskich funduszy dla rolników dotkniętych erupcją wulkanu na kanaryjskiej wyspie La Palma.

„Sytuacja jest dramatyczna” - przyznał Wojciechowski na konferencji prasowej w czwartek wieczorem na La Palmie, w obecności ministra rolnictwa Hiszpanii Luisa Planasa, szefa administracji Wysp Kanaryjskich Angela Victora Torresa oraz przedstawicieli lokalnych organizacji producentów rolnych.

Komisarz zwrócił się do regionalnych władz o opracowanie planu potrzeb, który rząd centralny w Madrycie powinien przedstawić Brukseli.

Według ministerstwa rolnictwa Hiszpanii, celem rządu jest znalezienie takiej „formuły prawnej”, która pozwoli na utrzymanie unijnej pomocy na odbudowę sektora rolnego z programu POSEI, powiązanego z wielkością produkcji, nawet jeżeli w następnych latach nastąpi znaczny spadek w sprzedaży typowych produktów kanaryjskich, jak banany i owoce awokado.

POSEI jest programem wsparcia regionów borykających się z trudnościami wynikającymi z oddalenia od głównego terytorium, np. z powodu wyspiarskiego charakteru. Program wspiera także regiony uzależnione gospodarczo od niewielkiej liczby produktów.

Wyspa La Palma jest jednym z głównych producentów bananów na Wyspach Kanaryjskich - produkuje ich 145 tys. ton rocznie. W wyniku erupcji wulkanu plantacje zostały zalane przez lawę, zasypane popiołem wulkanicznym lub ucierpiały wskutek braku możliwości podlewania. Sektor ten jest dużym odbiorcą pomocy POSEI z blisko 270 mln euro rocznie przyznanych dla wszystkich Wysp Kanaryjskich.

Rząd w Madrycie szuka takich zmian prawnych, które pozwoliłyby w 2022 roku, podobnie jak w roku poprzednim, na utrzymanie powiązanych z produkcją środków od POSEI.

Komisarz Wojciechowski wskazał na możliwość skorzystania także z innych funduszy europejskich w celu odbudowania La Palmy, np. w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PDR) oraz funduszy naprawczych - poinformowało w piątek ministerstwo rolnictwa w Madrycie.

Minister Planas wyraził zaufanie w kwestii wsparcia UE dla odbudowy wyspy. „Europa jest zawsze przyszłością, odbudową i nadzieją” - napisał w nocie informacyjnej na stronach ministerstwa.

Zgodnie z notą, ministerstwo rolnictwa w Madrycie przyznało 30 mln euro pomocy dla La Palmy, z czego 28,8 mln euro bezpośrednio na odszkodowania dla rolników, hodowców i rybaków w ramach rekompensaty za szkody w gospodarstwach i na naprawę infrastruktury, a kolejne 2 mln euro na kampanie promujące produkty lokalne. Do tej pory, aby przyspieszyć pomoc, przekazano regionalnemu rządowi 18,8 mln euro. Tymczasem koszty tylko odbudowy plantacji bananów oszacowano na ponad 100 mln euro.

Trwająca prawie trzy miesiące (do końca grudnia 2021 roku) erupcja wulkanu na kanaryjskiej wyspie spowodowała znaczne szkody w infrastrukturze. Ogólne straty oszacowano na prawie 1 mld euro - podała w czwartek hiszpańska agencja Europa Press.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

kgr/