Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej zakaził się koronawirusem

2021-12-25 18:08 aktualizacja: 2021-12-25, 18:10
Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej. Fot. PAP/EPA/Chris Kleponis
Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej. Fot. PAP/EPA/Chris Kleponis
Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I zakaził się koronawirusem i ma łagodne objawy choroby - podał w sobotę rosyjski dziennik "Kommiersant", powołując się na służby prasowe patriarchatu. Przekazały one, że stan 81-letniego duchownego jest dobry.

Bartłomiej I w ostatnich dniach brał udział w spotkaniach publicznych. Wystąpił m.in. na spotkaniu z okazji 30-lecia piastowania godności patriarchy.

Po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa Bartłomiej I wezwał wszystkich, by stosowali się do zaleceń lekarzy i zaszczepili się przeciw Covid-19, "z korzyścią dla siebie i całego społeczeństwa". Duchowny został poddany ogólnemu badaniu w głównym szpitalu w Stambule.

Sam patriarcha był zaszczepiony, a w listopadzie przeszedł operację serca.

Ekumeniczny Patriarchat Prawosławny z siedzibą w Stambule zajmuje miejsce honorowe wśród autokefalicznych Kościołów prawosławnych, ale nie ma jurysdykcji nad ich zwierzchnikami. Większość tych Kościołów rządzi się bowiem za pośrednictwem własnych patriarchatów, a Bartłomiej I jest "pierwszym wśród równych" w gronie patriarchów. Ekumeniczny (powszechny) patriarcha Konstantynopola pośredniczy natomiast w sporach między Kościołami i występuje z inicjatywami o znaczeniu ogólnoprawosławnym.(PAP)

kgr/